Zewnętrzny Dyrektor Finansowy – dlaczego warto?

Zewnętrzny Dyrektor Finansowy – dlaczego warto?

Usługa zewnętrznego dyrektora finansowego jest jeszcze nowością, jednak cieszy się dużą popularnością. Pozwala poprawić wyniki firmy zwłaszcza wtedy, gdy pojawiają się problemy z płynnością finansową, trudno o osiągnięcie wyznaczonych celów czy wprowadzane zmiany w strategii i budżecie nie przynoszą zakładanych rezultatów. Dotyczy to zwłaszcza małych i średnich firm, w których zatrudnienie dyrektora finansowego (CFO — Chief Financial Officer) byłoby nieopłacalne, a wydatki są jedynie pod opieką głównego księgowego. Sprawdź, dlaczego zewnętrzny dyrektor finansowy to dobry wybór.

Kim jest zewnętrzny dyrektor finansowy?

Usługa opiera się o outsourcing, podobnie jak korzystanie z zewnętrznej agencji marketingowej czy biura rachunkowego. W tym wypadku ma zapewnić kompleksowe wsparcie w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa. Jego odpowiedzialność jest wysoka. Podczas gdy główny księgowy przede wszystkim ma za zadanie raportowanie sytuacji, zewnętrzny dyrektor finansowy może tworzyć strategie i postulować rozwiązania, które zwiększą rentowność firmy. Nie tylko więc zestawia dane finansowe, ale po przeprowadzeniu analizy ocenia, jakie inwestycje mogą być opłacalne, a jakie oszczędności można jeszcze podjąć. Jest odpowiedzialny za budżetowanie i prognozy finansowe, zarządza księgowością, reprezentuje przed bankami i audytorami. Nie musisz zatrudniać w Twojej firmie na etat doświadczonego specjalisty — możesz takie zadania zlecić, korzystając z usługi zewnętrznego dyrektora finansowego.

Czym zajmuje się zewnętrzny dyrektor finansowy?

Jakie działania są w zakresie obowiązków zewnętrznego dyrektora finansowego? Te usługi zawsze są dopasowywane do potrzeb klientów i sygnalizowanych problemów, dlatego model może się znacznie różnić. Przykładowe zadania to między innymi:

  • nadzorowanie płynności finansowej;
  • analizowanie potencjalnych zysków i strat związanych z poszczególnymi inwestycjami;
  • kontrola księgowości;
  • optymalizacja działalności;
  • wsparcie w decyzjach finansowych;
  • działania podejmowane z i przed instytucjami finansowymi;
  • często także relacje biznesowe z kontrahentami;
  • w razie potrzeby wsparcie w trakcie fuzji lub przejęć.

To tylko przykładowe zadania — w rzeczywistości specjalista dopasowuje się do klientów, świadcząc swoją usługę. Zewnętrzny dyrektor finansowy na podstawie swoich analiz i działań ma zwiększyć kontrolę właściciela nad finansami firmy, znaleźć potencjalne źródła strat, zasugerować rozwiązania problemów, a w konsekwencji sprawić, że przedsiębiorstwo będzie bardziej rentowne.

Dlaczego warto zatrudnić zewnętrznego dyrektora finansowego?

Outsourcing zróżnicowanych zadań nikogo już nie dziwi, dlatego powierzenie finansów przedsiębiorstwa specjaliście także nie powinno budzić zdumienia. W ten sposób możesz skorzystać z kompetencji i doświadczenia specjalisty, którego zatrudnienie na etat wiązałoby się z wysokimi kosztami. W sektorze MŚP działania związane z optymalizacją, rozwiązywaniem problemów z płynnością czy oceną rentowności podejmowanych kroków leżą w zakresie obowiązków właścicieli, co utrudnia im skupienie się na esencjalnej części działalności. Rzadko jednak mają do tego wystarczające kompetencje. Zewnętrzny CFO to niezależne spojrzenie w trudności w firmie i jej potencjalne ścieżki rozwoju.

Niższy koszt niż zatrudnienie specjalisty

Właściciele firm nie zawsze są ekspertami w zakresie finansów. Zatrudnianie dyrektora finansowego wiąże się jednocześnie z dużymi kosztami, sięgającymi kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Dla wielu przedsiębiorstw taki comiesięczny wydatek jest nie do przeskoczenia. Usługa pozwala stale czerpać z kompetencji specjalisty i rozwijać biznes, wiążąc się jednocześnie z niższymi kosztami.

Wsparcie przed obliczem wyzwań

Takie usługi to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy wiesz już, że pojawiają się problemy z finansami firmy. Zewnętrzny CFO ma wystarczające doświadczenie i kompetencje, by wyprowadzić przedsiębiorstwo z trudnych sytuacji — utraty płynności finansowej, zysków niższych niż w prognozach, dużych inwestycji, fuzji lub przejęć. Jednocześnie będzie to wsparcie w zakresie także mniejszych trudności — na przykład wtedy, gdy właściciel zastanawia się nad otwarciem nowego punktu czy zatrudnieniem nowych pracowników. Będzie to znacznie ułatwienie podejmowania decyzji.

Droga do lepszej pozycji na rynku

Dla firm z sektora MŚP, które najwięcej mogą skorzystać na takiej usłudze, jest to wyjątkowy sposób na rozwój. Zewnętrzny CFO, wykorzystując swoje kompetencje i prowadząc analizy bieżących i starszych danych, może znaleźć zarówno słabe strony, jak i zaproponować drogi, dzięki którym przedsiębiorstwo może zwiększyć zyski. Na podstawie danych z poprzednich miesięcy lub lat może zasugerować, gdzie dochodzi do niekontrolowanego odpływu pieniędzy, gdzie czai się zagrożenie, ale też jak można zoptymalizować wydatki i prowadzić dalsze działania, by w przyszłości finanse firmy były bardziej satysfakcjonujące.

Kto najczęściej korzysta z usług zewnętrznego dyrektora finansowego?

Zewnętrzny dyrektor finansowy to rozwiązanie przede wszystkim dla firm z sektora MŚP. Wielu właścicieli bowiem nie ma wystarczającego rozeznania w finansach, by znajdować rozwiązania skomplikowanych problemów. Może też im brakować czasu — jeśli są odpowiedzialni za prowadzenie działalności operacyjnej, marketing, inwestują w produkt czy usługę, kontrola nad budżetem może być problematyczna i zbyt czasochłonna. Zewnętrzny dyrektor finansowy pozwala im zająć się tym, co jest kluczowe dla ich firmy. Czasami także duże firmy decydują się na usługi zewnętrznego CFO — zarząd może preferować z różnych przyczyn powierzenie finansów niezależnemu specjaliście.

JB Solutions — zewnętrzny dyrektor finansowy dla Twojej firmy

Oferta naszego biura rachunkowo-doradczego odpowiada na różne potrzeby, przed którymi stoją przedsiębiorcy. Obserwacje rynku sprawiły, że zdecydowaliśmy się na poszerzenie jej o usługę zewnętrznego dyrektora finansowego. Jeśli chcesz, by finansami Twojej firmy zajął się ekspert z doświadczeniem, fachową wiedzą i zapałem do działania, skontaktuj się z nami. Wspólnie ustalimy model współpracy i przemyślimy, jakich kroków oczekujesz od specjalisty. Odpowiemy na wszystkie pytania i wyjaśnimy, jak możesz skorzystać na naszym wsparciu.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy