CFO - ZEWNĘTRZNY DYREKTOR FINANSOWY

Przemyślana strategia finansowa firmy – bez względu na skalę prowadzonej przez niej działalności – to podstawa do osiągnięcia długofalowego sukcesu. Ważną rolę w jej planowaniu oraz nadzorowaniu wykonania zadań pełni dyrektor finansowy. To osoba, która ma zupełnie inną rolę niż główny księgowy. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie zewnętrznego dyrektora finansowego. Zobacz, dlaczego to dobre rozwiązanie.

Dyrektor finansowy (CFO) – co to znaczy?

CFO - ZEWNĘTRZNY DYREKTOR FINANSOWY

Osoba pełniąca to stanowisko, czyli inaczej CFO, to ekspert w zakresie zarządzania finansami firmy. Jego zadaniem jest nie tyle gromadzenie danych historycznych związanych z bilansem zysków i strat przedsiębiorstwa czy poziomem wykorzystania budżetu, a analizowanie ich, podobnie jak całej sytuacji przedsiębiorstwa, w celu ustalenia planu działania.

Do zadań dyrektora finansowego należą m.in.:

  • budżetowanie oraz tworzenie planów finansowych przedsiębiorstwa – zarówno tych na kilka miesięcy, jak i na wiele lat,
  • nadzorowanie fuzji oraz przejęć innych firm – wsparcie specjalisty w tak newralgicznych momentach umożliwia wyeliminowanie przeszkód organizacyjnych i sprawniejsze przeprowadzenie procesu,
  • zarządzanie płynnością finansową, rentownością firmy oraz optymalizacją kosztów – a co za tym idzie, optymalizacją zarządzania całą firmą,
  • analizowanie opłacalności inwestycji – w krótszej i dłuższej perspektywie finansowej,
  • kontakty z audytorami oraz instytucjami bankowymi.

Jak zatem widać, CFO to specjalista, który wykorzystuje dane finansowe w globalnej perspektywie – kreuje politykę firmy tak, aby możliwa była optymalizacja kosztów działalności przy jak najlepszym zaspokojeniu potrzeb klientów.

Co daje zatrudnienie zewnętrznego dyrektora finansowego?

 

Mogłoby się wydawać, że pozycja CFO jest na tyle ważna, że powinien być on częścią struktury firmy. Trzeba jednak pamiętać, że tę rolę, z uwagi na odpowiedzialność, powinien pełnić doświadczony ekspert. Dlatego zwłaszcza w sektorze MŚP lepszym rozwiązaniem jest zewnętrzny dyrektor finansowy.

Zatrudnienie zewnętrznego dyrektora finansowego pozwala:

  • nawiązać współpracę ze specjalistą o wysokich kompetencjach – takie usługi wykonują jedynie fachowcy z najwyższej półki,
  • obniżyć koszty zatrudnienia – zewnętrzny dyrektor finansowy oznacza sporą oszczędność dla finansów firmy przy zachowaniu najwyższego standardu działań,
  • wypracować lepszą pozycję na rynku – w ramach świadczonych usług zewnętrzny CFO pomaga nawiązywać relacje biznesowe z partnerami z „wyższej półki” a jednocześnie dba o efektywne kontakty z bankami i skuteczne negocjacje.

Dlatego coraz więcej firm stawia na wsparcie w zakresie wytyczania kierunków dla finansów firmy.

Dyrektor finansowy – outsourcing z JB Solutions

JB Solutions tworzą doświadczeni fachowcy w wielu obszarach obsługi związanych z doradztwem biznesowym. Zewnętrzny dyrektor finansowy z tego zespołu to osoba godna zaufania, która łączy wysokie kompetencje z doświadczeniem zdobytym na rynku międzynarodowym i odpowiedzialnym podejściem do zawodu. To ekspert, który rzetelnie oceni sytuację Twojej firmy oraz zaplanuje i wdroży nową politykę, będącą odpowiedzią na finansowe wyznania nowoczesnego świata biznesu.

Zgłoś się do JB Solutions i skorzystaj z usług finansowych dopasowanych do Twoich potrzeb!

Skontaktuj się z nami w celu indywidualnego omówienia i implementacji w Twojej firmie.