Pakiet antykryzysowy w Wielkiej Brytanii

Pakiet antykryzysowy w Wielkiej Brytanii

Rząd brytyjski udostępnił pakiet środków finansowych mających na celu wsparcie przedsiębiorstw w walce z koronawirusem. Poniżej główne założenia pakietu pomocowego, który obejmuje kredyty, 12-miesięczną przerwę w płatności podatku od zajmowanego lokalu, tzw. „business rates” oraz dotacje dla przedsiębiorstw, głównie z sektora gastronomicznego (hospitality):

 • Każdy biznes, który potrzebuje dostępu do gotówki na opłacenie czynszu, wynagrodzeń, dostawców lub zakupu towaru, będzie mógł uzyskać dostęp do wspieranej przez rząd pożyczki lub kredytu na atrakcyjnych warunkach.
 • Dostępne będą bezodsetkowe kredyty na przerwę w działalności gospodarczej. Przez pierwsze sześć miesięcy nie będą należne żadne odsetki.
 • W celu uzyskania tzw. „government backed loan” przedsiębiorcy powinni zwracać się do swoich banków i instytucji finansowych od przyszłego tygodnia.
 • Minister finansów udostępnił również dotacje w wysokości od 10 000 do 25 000 funtów dla małych przedsiębiorstw. Dotacja pieniężna do 25 000 funtów dostępna w przypadku przedsiębiorstw o wartości powierzchni użytkowej lokalu podlegającej opodatkowaniu poniżej 51 000 funtów.
 • Dotacje gotówkowe w wysokości 10 000 funtów będą dostępne dla 700 000 najmniejszych przedsiębiorstw.
 • Udostępniony pakiet gwarancji kredytowych dla przedsiębiorstw o wartości 330 mld funtów w razie potrzeby ma zostać zwiększony.
 • Bezodsetkowe kredyty na przerwę w działalności gospodarczej zostaną zwiększone do 5 mln funtów, z 1,2 mln funtów ogłoszonych w zeszłym tygodniu w budżecie.
 • Placówki oferujące kredyty CBIL (Coronavirus Business Interruption Loan) otrzymają gwarancję rządu w wysokości 80 procent każdego kredytu (z zastrzeżeniem limitu roszczeń przypadającego na jednego kredytodawcę).
 • Rząd nie będzie pobierał opłat od przedsiębiorstw ani banków za tę gwarancję, a Program będzie wspierał kredyty o wartości do 5 mln GBP.
 • Kredyty te będą bezodsetkowe dla kredytobiorców przez 6 miesięcy, ponieważ rząd pokryje koszty odsetek od tych kredytów w pierwszych sześciu miesiącach spłat.
 • Dwunastomiesięczne „wakacje” w opłacaniu business rates dostępne będą dla wszystkich sklepów, pubów, teatrów, obiektów muzycznych, restauracji i wszelkich innych obiektów hotelowych i rekreacyjnych.

Wsparcie dla większych przedsiębiorstw

Aby wesprzeć większe firmy, Bank of England ogłosił nową formę kredytowania, która ma zapewnić szybki i opłacalny sposób pozyskiwania kapitału obrotowego poprzez wykupienie od firm krótkoterminowego zadłużenia. Będzie to wsparcie dla przedsiębiorstw, które są zasadniczo silne, ale zostały dotknięte krótkoterminowym ograniczeniem finansowania, co umożliwi im dalsze środki do finansowania zobowiązań krótkoterminowych. Będzie to również wsparcie dla rynków finansowania przedsiębiorstw ogółem i ułatwi udzielanie kredytów wszystkim przedsiębiorstwom. Dalsze szczegóły, w tym dotyczące dostępu do tego finansowania, zostaną przedstawione w najbliższych dniach, a program będzie dostępny od 23 marca.

Wsparcie dla przedsiębiorców płacących podatki

Wszystkie przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii COVID-19 i mające zaległe zobowiązania podatkowe mogą kwalifikować się do otrzymania wsparcia w zakresie zaległości podatkowych za pośrednictwem usługi HMRC Time To Pay. Ustalenia te są uzgadniane indywidualnie dla każdego przypadku i są dostosowane do indywidualnych okoliczności i zobowiązań.

Uruchomiona została w tym celu specjalna infolinia HMRC pod numerem 0800 0159 559.

Wsparcie dla osób indywidualnych

Minister Finansów obiecał dalsze działania w celu „wspierania bezpieczeństwa finansowego obywateli” w nadchodzących dniach, obiecując współpracę ze związkami zawodowymi i grupami biznesowymi w celu „pilnego opracowania nowych form wsparcia zatrudnienia, które pomogą chronić miejsca pracy i dochody obywateli w tym okresie”.

Wszyscy, którzy nie będą mieli środków na spłaty kredytów hipotecznych mogą zamrozić spłaty na okres 3 miesięcy. Objęte zostaną również kredyty „buy-to-let”. Na trzy miesiące zostaną wstrzymane również jakiekolwiek eksmisje z lokali mieszkaniowych wynajmowanych.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

  Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

   

  Podobne wpisy

  Spółka LTD? To ma sens!
  12 listopada, 2020

  Spółka LTD? To ma sens!