Zmiana formy opodatkowania za najem w ciągu roku?

Zmiana formy opodatkowania za najem w ciągu roku?

Czy można zmienić formę opodatkowania za najem w ciągu roku? Oczywiście jest to możliwe, ale sprawdź w jaki sposób możesz to zrobić i w jakiej sytuacji.

Należy pamiętać, że każdy kto jest wynajmującym i zrezygnuje w połowie roku z rozliczenia się ryczałtem może założyć działalność gospodarczą. Wtedy przysługuje mu możliwość płacenia 19-procentowego podatku. Na pewno nie musimy podkreślać tego, iż każdy kto zajmuje się najmem ma obowiązek do odprowadzenia z tego tytułu podatku dochodowego.

Przy najmie prywatnym nie przysługuje podatek liniowy?

Osoby, które nie posiadają swojej działalności gospodarczej, a zajmują się najmem nie mają możliwości skorzystania z podatku liniowego. Istotna informacja jest taka, że mogą w dowolnym momencie założyć działalność gospodarczą i od razu przejść na rozliczenie liniowe. Jak to możliwe? Poniżej wyjaśnienie, które przedstawił fiskus w najnowszej interpretacji podatkowej.

Podatek liniowy od najmu w trakcie roku?

Sytuacja była związana z podatnikiem, który był osobą fizyczną i nie prowadził swojej działalności gospodarczej, ale zajmował się najmem swoich dwóch mieszkań. Co za tym idzie, wybrał formę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zaplanował, że jeszcze w trakcie 2018 roku będzie chciał otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Z tego powodu wyszedł z zapytaniem, w chwili założenia swojego biznesu może zmienić formę opodatkowania z ryczałtu na podatek liniowy. Uzyskał on pozytywną odpowiedź od dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dlatego że zakładając działalność gospodarczą zmienia się źródło przychodów. Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że wnioskujący, który założy swoją działalność i będzie z niej miał przychody z najmu mieszkań, może w trakcie 2018 roku rozliczać się według liniowej formy opodatkowania.

UWAGA! Każdy kto zajmuje się najmem ma obowiązek do odprowadzenia z tego tytułu podatku dochodowego. Osoby, które nie posiadają swojej działalności gospodarczej, a wynajmują mieszkanie lub dom, mogą wybrać dwie możliwości rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Jest to ryczałt od przychodów, czyli stawka 8,5% (w zależności jaki to rodzaj najmu) lub na zasadach ogólnych, czyli stawka 18% i 32%. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mogą rozliczyć się z fiskusem również na dwa sposoby, ale do wyboru mają opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli 18% i 32% lub podatek liniowy, którego stawka to 19%.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy