Prywatny samochód osobowy może stać się służbowym?

Kupujesz prywatnie samochód, ale po jakimś czasie stwierdzasz, że używasz go głównie do wykonywania swojej pracy. Zaczynasz się zastanawiać czy prywatny samochód można wprowadzić do majątku firmy? Tak, a wynika to z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Taką możliwość potwierdza sprawa przedsiębiorcy, który pracował w branży budowlanej. Na potrzeby firmy wykorzystywał samochód, który musiał sprzedać. W tym samym miesiącu wprowadził do swojej działalności auto kupione kilka miesięcy wcześniej na cele prywatne. W tym momencie pojawiła się wątpliwość: czy można rozliczyć poczynione wydatki na kupno tego samochodu w kosztach? Auto było wcześniej używane do celów prywatnych i dopiero po sprzedaży poprzedniego, zaczęło być wykorzystywany w firmie, a tym samym zostało wprowadzone jako jej środek trwały.

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji podkreśliła jakie muszą być spełnione warunki, żeby daną rzecz mogła być wpisana do firmowych środków trwałych. Istotne jest to (w tym przypadku samochód), że musi być to własność przedsiębiorcy, musi być kompletny i zdatny do użytku, a jego przewidywany okres używania powinien przekraczać rok. Oczywistą informacją jest to, że należy go wykorzystywać na potrzeby działalności. Spełnienie tych warunków daje możliwość zakwalifikowania samochodu do środków trwałych i rozliczenie wydatków na jego zakup przez amortyzację.

Urząd Skarbowy przypomina w takich sytuacjach o przepisie dotyczącym bezgotówkowych rozliczeń. To znaczy, że transakcje powyżej 15 tysięcy zł dokonywane między przedsiębiorcami powinny być opłacane z rachunku bankowego. W innej sytuacji poczyniony wydatek nie jest kosztem. W wyżej opisanej sytuacji, samochód kosztował niecałe 40 tysięcy zł, a przedsiębiorca zapłacił za niego gotówką. Skarbówka stwierdziła, że zakaz naliczania kosztów nie będzie miał tu zastosowania, ponieważ auto było pierwotnie kupione na cele prywatne. Dopiero po kilku miesiącach zapadła decyzja o przekazani samochodu cele firmowe. W tym przypadku przedsiębiorca nie był zobowiązany do opłacania zakupu auta za pośrednictwem rachunku bankowego.

Numer interpretacji: 0115-KDIT3.401 1.283.2018.1.DB

Podobne wpisy

13 października, 2021

Podatek od najmu