Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - czy to najlepsze wyjście dla programisty?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – czy to najlepsze wyjście dla programisty?

Podejmując pracę jako programista, bardzo często możemy wybrać formę współpracy pomiędzy zatrudnieniem na umowę o pracę a działalnością gospodarczą. Warto też zastanowić się, czy lepszym wyborem niż JDG nie będzie dla nas spółka z o.o. Dlaczego to rozwiązanie jest warte uwagi?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest stosunkowo proste, nie tylko w kwestii uproszczonej księgowości, lecz także w kontekście samego jej zakładania i zawieszania lub zamknięcia. Za JDG przemawia także jej popularność – prawdopodobnie wielu naszych współpracowników rozlicza się na podobnej zasadzie. Jeśli jednak szukamy rozwiązania nie tyle najprostszego, co najbardziej dla nas opłacalnego, warto przyjrzeć się bliżej możliwościom, jakie daje spółka z o.o. Ten rodzaj formy prawnej jest coraz częściej wybierany przez programistów – nie bez powodu.

Prowadząc spółkę z o.o., możesz działać na większą skalę: zatrudniać wielu pracowników i pozyskiwać inwestorów, jednocześnie zabezpieczając swój prywatny majątek. W przeciwieństwie do JDG, w spółce nie odpowiadamy całym swoim mieniem za zobowiązania firmowe, dlatego wierzyciele mogą pociągnąć nas do odpowiedzialności tylko do wysokości wniesionego wkładu. W branży IT z wysokimi kwotami zarobków wiąże się proporcjonalnie duże ryzyko, jest to więc rozwiązanie, z którego chętnie skorzystają osoby mające rodzinę, nie chcące narażać jej na ewentualne straty.

Nie bez znaczenia jest całkowita redukcja składek ZUS dla wspólników. Sceptycy wskazują na to, że to żadna oszczędność (ok. 17 500 zł/rocznie), biorąc pod uwagę podwójne opodatkowanie firmy w tej formie (CIT i PIT). Nie każdy jednak wie, że sprawne planowanie i współpraca z doświadczoną firmą księgową może spowodować, że w praktyce możemy osiągnąć niższe obciążenia podatkowe niż przy JDG (nawet o połowę niższe niż przy JDG na podatku liniowym). Z kolei pełna księgowość, konieczna w przypadku spółki z o.o., może być postrzegana jako zaleta, bowiem zapewnia dokładny wgląd w finanse firmy oraz możliwość przeniesienia niektórych aspektów prowadzenia firmy na zewnątrz takich jak raportowanie czy monitoring i windykacja należności.

Ostatnią, choć nie najmniej ważną kwestią jest… wiarygodność podmiotu wśród kontrahentów. Spółka z o.o., jako podmiot który – przynajmniej w teorii – wymaga większego zaangażowania formalnego, jest postrzegany jako pewniejszy.

Spółka z o.o. może być obecnie założona przez internet, a prawidłowo złożony wniosek może zostać rozpatrzony już w ciągu 24 godzin.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy