Planowanie podatkowe - po co?

Planowanie podatkowe – po co?

Prawdą jest, że “na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”; nie znaczy to jednak, że do Urzędu Skarbowego należy odprowadzać więcej, niż jest to konieczne. Na szczęście nikt tego od nas nie wymaga. Co więcej, w przypadku wielu przedsiębiorstw, unikanie nadmiernego obciążenia fiskalnego może być kluczowe zarówno w kwestii rozwoju biznesu, jak i niekiedy nawet jego utrzymania.

Każdy przedsiębiorca bardziej lub mniej świadomie planuje swoje podatki. W przypadku najpopularniejszej formy prawnej, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej, proces ten zaczyna się już w momencie wypełniania wniosku o założenie firmy i wybranie sposobu rozliczania podatku dochodowego. To jednak dopiero początek.

W szerokim ujęciu, planowanie podatkowe to uwzględnianie skutków podatkowych w planowaniu gospodarczym. Dzięki przemyślanemu działaniu można osiągnąć znaczne oszczędności. Niekiedy to zaskakująco łatwy sposób na to, aby uwolnić kapitał potrzebny na przyspieszenie rozwoju przedsiębiorstwa. W biznesie, tak jak w innych dziedzinach życia, droga do podobnego celu może wyglądać zupełnie odmiennie w zależności od podejmowanych decyzji.

Planowania podatkowego w żadnym wypadku nie należy się obawiać. Jest to działanie w pełni legalne. Prawo polskie nie nakazuje płacenia podatnikowi jak najwyższego możliwego podatku, a jedynie taki, który należy się do uiszczenia, a jednocześnie przedsiębiorca powinien maksymalizować swój zysk, co w przypadku spółek jest nawet wskazywane przez niektóre przepisy. Nie jest to więc i nie powinno być rozumiane jako uchylanie się od podatku. Rzecz jasna, nie wolno w tym procesie naginać prawa, tworzyć fikcji lub próbować interpretować go po swojemu – wówczas bowiem mogłoby to zostać uznane jako agresywna optymalizacja podatkowa, zagrożona dużymi karami administracyjnymi. Tu kluczowe są wiedza i doświadczenie, a także strategiczne spojrzenie na prowadzoną działalność gospodarczą oraz dostosowanie działań do faktycznych aktywności biznesowych

Zdecydowanie zalecamy, aby na bieżąco korzystać z usług profesjonalnej firmy księgowej i podatkowej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku, jesteśmy w stanie zidentyfikować obszary, które przedsiębiorca może usprawnić oraz wskazać optymalne rozwiązania dla danego klienta. Stawiamy na długoterminową współpracę, a komfort, bezpieczeństwo i zysk naszych kontrahentów są dla nas najlepszymi referencjami.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy