Prowadzenie księgowości samemu a zlecenie (indywidualna działalność)

Każde przedsiębiorstwo i działalność publiczna prowadzone w Polsce, niezależnie od profilu i rodzaju działalności, są zobowiązane do prowadzenia księgowości. Czy w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej warto samodzielnie zajmować się ewidencjonowaniem rozliczeń, czy lepiej od początku zlecać to zewnętrznej firmie rachunkowej?

Wielu przedsiębiorców, na początku swojej drogi związanej z prowadzeniem działalności, wychodzi z założenia, że lepiej zaoszczędzić na księgowości i rozliczać wydatki firmy samodzielnie. Niestety, często pierwotnie zakładany efekt okazuje się odwrotny. Przyczyna jest prosta: przedsiębiorcy zwykle nie są przygotowani merytorycznie do tego, aby zajmować się księgowością. Nie jest to zresztą niczym dziwnym, skoro nie jest to ich obszar specjalizacji.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, jak dużą oszczędnością dla przedsiębiorcy może być korzystanie z usług zewnętrznego księgowego. Konieczność dokumentowania całej historii firmy, pamiętanie o wszystkich koniecznych rozliczeniach i pozostawanie na bieżąco z aktualizowanymi przepisami jest dla większości nie tylko absorbujące, lecz także stresujące. Może okazać się, że pozbycie się tego niepotrzebnego stresu za kwotę, którą zapłacimy profesjonalnej firmie księgowej, bardzo szybko okaże się opłacalne i to nie tylko w wymiarze czysto materialnym. W końcu czas to pieniądz.

Dla osoby, która nie jest specjalistą w sprawach rachunkowości, zajmowanie się finansami nawet niewielkiego przedsiębiorstwa może być o tyle ryzykowne, że łatwo będzie o pomyłki. Niestety, nawet niewielkie, nieumyślne zaniedbanie może przynieść nam poważne, negatywne konsekwencje prawne i finansowe. Księgowi, dysponujący aktualną i wciąż aktualizowaną wiedzą, doświadczeniem i odpowiednimi narzędziami, będą w stanie zająć się naszym przedsiębiorstwem tak, aby zminimalizować konieczność naszych osobistych działań w tym zakresie.

W dobie wciąż zmieniających się przepisów dotyczących prowadzenia działalności, rewolucjach w ordynacji podatkowej, ale także pojawiających się możliwościach dofinansowania firmy, trudno byłoby jednocześnie skupiać się na rozwoju działalności, jak i na bieżącym obserwowaniu w/w zmian. Zlecając prowadzenie księgowości na zewnątrz, możemy mieć pewność, że nic w tym zakresie nie zostanie zaniedbane.

Inną możliwością na korzystanie z profesjonalnych usług księgowych w naszej firmie jest zatrudnienie wewnętrznego księgowego, który – jak sama nazwa wskazuje – działa wewnątrz przedsiębiorstwa, będąc naszym pracownikiem. Takie rozwiązanie również ma zalety, bowiem wówczas księgowy staje się niejako odpowiedzialny za interesy firmy, na której osobiście mu zależy. Niemniej – za błędy pracownika odpowiada pracodawca. Jest to także nieporównywalnie większy wydatek niż ma to miejsce w przypadku korzystania z zewnętrznej księgowości, zwłaszcza że oprócz pensji, musimy liczyć się z wydatkami na regularne szkolenia pracownika.

Masz pytania? Napisz do nas!

Czekaj...

Link do Polityki Prywatności

Podobne wpisy