Nowa matryca stawek VAT

Nowa matryca stawek VAT

Z dniem 1 lipca 2020 roku wchodzi w życie tzw. nowa matryca stawek VAT, która ma na celu przede wszystkim ujednolicenie stawek podatku na niektóre grupy produktów. Dla konsumentów oznacza to niższe ceny na wiele popularnych artykułów, dla przedsiębiorców zajmujących się handlem – konieczność ponownej klasyfikacji oferowanych towarów.

Nowa matryca stawek VAT została opracowana w ubiegłym roku kalendarzowym i miała obowiązywać już od 1 kwietnia 2020. Ze względu na pandemię koronawirusa, podjęto jednak decyzję, aby przesunąć wprowadzenie jej o trzy miesiące. Ostatecznie ustalono, że wejdzie w życie 1 lipca.

Nowelizacja obejmuje załączniki 3 i 10 do ustawy o VAT. Dzięki niej ułatwiona zostanie sprzedaż wielu typów towaru, np. wyrobów ciastkarskich, w tym także drożdżówek, pączków i słodkich bułek. Do tej pory produkty te, w zależności od terminu przydatności do spożycia, mogły być oferowane w cenach zawierających 5, 8 lub 23% podatku VAT. Od 1 lipca wszystkie wyroby piekarnicze i ciastkarskie będą zawierać najniższą, 5-procentową stawkę VAT. Ułatwi to przedsiębiorcom ustalanie cen towaru, a dla konsumentów będzie oznaczać niższe ceny produktów.

Obniżka stawek dotyczy również wielu innych artykułów spożywczych. Cytrusy i owoce tropikalne zrównają się stawką VAT z pozostałymi owocami, tj. z 8 do 5%. Potanieją także zupy, żywność dietetyczna i homogenizowana – również będą oferowane ze stawką VAT zmniejszoną z 8 do 5%. Duża obniżka stawki VAT, z 23 na 8% obejmie niektóre przyprawy, takie jak musztarda czy słodka papryka. Podobna obniżka dotyczy artykułów dla niemowląt – nie tylko produktów spożywczych, lecz także chociażby fotelików samochodowych, pieluch czy smoczków.

Należy liczyć się także z podwyżką stawek VAT, a co za tym idzie, cen niektórych typów towarów. Są to:

  • lód z przeznaczeniem spożywczym lub chłodniczym – z 8 na 23%,
  • homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru – z 5 na 23%,
  • drewno opałowe – z 8 na 23%.

W związku ze zmianami, przedsiębiorcy muszą liczyć się z koniecznością aktualizacji danych księgowych, magazynowych oraz ewidencyjnych. W przypadku dużych supermarketów, oznacza to zmianę cen nawet tysiąca produktów.

W razie kłopotów z ustaleniem prawidłowej stawki VAT, można skorzystać z bezpłatnej porady Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który wyda Wiążącą Informację Stawkową. O WIS można ubiegać się osobiście w urzędzie, telefonicznie lub elektronicznie.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy