Koniec wniosków i składania deklaracji podatkowej

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że od 2019 r. podatnik nie będzie musiał wypełniać wniosków i składać deklaracji podatkowej.

Ministerstwo Finansów przygotowało nową usługę, która nazwało „Twój e-PIT“. Podatnik nie będzie już musiał wypełniać wniosków ani składać deklaracji by rozliczyć swój podatek. Elektroniczne rozliczanie rocznych deklaracji PIT z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród podatników. W 2018 roku deklaracje składane drogą elektroniczną stanowiły już 2/3 wszystkich złożonych zeznań i po raz pierwszy przekroczyły 10 milionów (11,4 mln e-deklaracji przy 5,6 mln papierowych).

Na czym będzie polegało rozliczenie przez „Twój e-PIT”?

Krajowa Administracja Skarbowa chce, żeby to urząd wypełniał zeznania podatkowe. Zadaniem podatnika ma być jedynie zaakceptowanie rozliczeń oraz ich ewentualne uzupełnienie. Podatnicy nie będą też musieli dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z odliczenia lub ulg.

Deklarację PIT przygotowaną przez KAS podatnik:

– może zweryfikować i zaakceptować bez zmian,

– może poprawić (np. zmienić Organizację Pożytku Publicznego, której chce przekazać 1% podatku należnego),

– może uzupełnić o dane, których nie posiada KAS (np. odliczenia: IKZE, ulgi na kredyt, ulgi na Internet),

– musi uzupełnić w przypadku PIT-38, PIT-36, PIT-36L o dane, których nie posiada KAS (np. o uzyskanych przez podatnika przychodach z tytułu prowadzonej działalności),

– może odrzucić i rozliczyć się samodzielnie.

Dla kogo będzie dostępna taka możliwość rozliczenia?

Usługa będzie dotyczyć podatników rozliczających się zarówno indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem, a ponadto osób samotnie wychowujących dzieci oraz tych, którzy chcą wesprzeć 1% podatku wybraną organizację pożytku publicznego. Będą mogli z niego skorzystać podatnicy, którzy są osobami fizycznymi nieprowadzącymi pozarolniczej działalności gospodarczej, jak też (od 2020 r.) prowadzący taki rodzaj działalności.

Od kiedy?

Usługa ma być dostępna od 15 lutego 2019 r. Po zalogowaniu się na Portalu Podatkowym użytkownik będzie mógł znaleźć już wypełnioną deklarację. Udostępniony dokument podatnik może uzupełniać np. o ulgi, odliczenia itd. Tak przygotowaną deklarację można wydrukować i przesłać do urzędu lub pozostawić w wersji elektronicznej. W przypadku, gdyby podatnik nie podjął żadnych działań, PIT zostanie automatycznie rozliczony 30 kwietnia.

Wprowadzenie usługi „Twój e-PIT” wymaga przygotowania niezbędnych rozwiązań legislacyjnych i nowego Portalu Podatkowego oraz zostanie poprzedzone kampanią informacyjną.

Podobne wpisy

Tarcza antykryzysowa 3.0
24 czerwca, 2020

Tarcza antykryzysowa 4.0