JDG czy Sp. z o. o.

JDG czy sp. z o. o.

Pomysł na biznes, realizacja własnej wizji, chęć przełożenia swojej pasji na działania zawodowe – powodów do założenia własnej działalności gospodarczej jest mnóstwo. W zależności od tego, w jaki sposób zamierzamy rozwijać swój biznes, możemy zarejestrować działalność jako firmę jednoosobową lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Każdy z tych wariantów ma wady i zalety, jednak coraz częściej jednoosobowi przedsiębiorcy decydują się na zmianę formy działalności na spółkę z o.o. Dlaczego?

Przyszli przedsiębiorcy w wielu przypadkach nie biorą nawet pod uwagę innego wariantu działalności niż firma jednoosobowa. Ta forma działalności rzeczywiście ma wiele zalet: rejestracja jest bardzo prosta, sposób rozliczania w miarę przejrzysty i pozostawiający pole manewru. Ponadto przez pierwsze dwa lata można skorzystać z dużej, bo aż 70% ulgi w składkach ZUS, a przez pierwsze 6 m-cy korzystać z całkowitego zwolnienia, opłacając jedynie składkę zdrowotną, którą możemy w całości odliczyć od należnego podatku dochodowego.

Aby zarejestrować spółkę z o.o., musimy udać się do notariusza, podpisać umowę oraz zgłosić wpis do Monitora sądowego i gospodarczego lub skorzystać z drogi elektronicznej w trybie S24, który jednak również wymaga skorzystania z porady osoby biegłej w tym temacie, takiej jak doradca podatkowy czy sprawny księgowy. Choć w przeciwieństwie do rejestracji jednoosobowej działalności, jest to proces kilkuetapowy, nie jest on skomplikowany ani trudny do przejścia. Dzięki profesjonalnej pomocy unikniemy niepotrzebnych formalności i wydatków, a jednocześnie będziemy mieć pewność, że dopięliśmy sprawy na ostatni guzik. Powierzając tę kwestię w ręce specjalistów dowiemy się m.in., że kapitał zakładowy spółki, wynoszący co najmniej 5.000 złotych, nie zawsze musi być wniesiony w gotówce.

W dłuższej perspektywie czasu, wybór tej formy prowadzenia przedsiębiorstwa może być dla nas zdecydowanie bardziej opłacalny. Podwójne opodatkowanie, jakiemu teoretycznie podlega spółka z o.o., może w ogóle nie wystąpić. Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) ulega bowiem pomniejszeniu w zależności od kosztów przedsiębiorstwa, a do tych można zaliczyć więcej elementów niż ma to miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Istnieje poza tym kilka mechanizmów pozwalających wypłacić środki ze spółki z efektywnym opodatkowaniem na poziomie nawet 8,5-9%, co jest atrakcyjnie niską wartością. Co więcej, wspólnicy – jeśli spółka ma ich co najmniej dwoje – nie są objęci obowiązkowymi składkami ZUS.

Wspólnik w spółce z o.o. nie jest tożsamy ze swoją firmą i jak sama nazwa wskazuje, ma ograniczoną odpowiedzialność – szerzej o tym za chwilę. Zobowiązania jednoosobowego przedsiębiorstwa zawsze i w każdym zakresie spoczywają na właścicielu firmy, który odpowiada za wszelkie inwestycje swoim majątkiem osobistym. Niepowodzenia inwestycyjne obciążają więc przedsiębiorcę, co czyni każdy krok bardziej ryzykownym. Można powiedzieć, że prowadzenie jednoosobowej działalności to postawienie wszystkiego na jedną kartę. Nie każdemu może podobać się to rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mamy rodziny i dorobek życia, na który pracowaliśmy przez wiele lat.

Tu pojawia się jedna z największych, jeśli nie największa zaleta spółki z o.o. Odpowiedzialność udziałowców jest ściśle ograniczona do wysokości wniesionych przez nich wkładów. Żaden wierzyciel nie może żądać od wspólników poniesienia większych kosztów niż te, które wynikają z majątku spółki. Jeśli mamy w planie zaciągnięcie wysokiego kredytu na działalność, pozyskać środki unijne, zamierzamy działać na szeroką skalę, a jednocześnie chcemy, by nasz prywatny majątek nie był zagrożony w przypadku niepowodzenia firmy, wówczas założenie spółki z o.o. może być najlepszym, najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, jednocześnie atrakcyjnym podatkowo lub nawet tańszym z tego punktu widzenia niż działalność gospodarcza.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy