IP BOX - korzyści płynące z ulgi

IP BOX – korzyści płynące z ulgi

Jakiś czas temu pisaliśmy o IP BOX – uldze, która pozwala wielu przedsiębiorcom obniżyć podatek CIT/PIT do preferencyjnej wartości 5%. Ze względu na rosnące zainteresowanie tą możliwością, przedstawiamy więcej szczegółów związanych z IP BOX.

W 2019 roku pojawiła się szansa na obniżenie podatku dochodowego z np. 19% (w zależności od danej formy rozliczenia) do preferencyjnych 5%. Możliwość ta jest niewątpliwie obiecująca, nie dziwi więc fakt, iż coraz więcej podatników decyduje się na zgłębienie tematu i występuje o przyznanie ulgi dla ich przedsiębiorstwa.

Przypomnijmy – IP BOX jest ulgą dla przedsiębiorców prowadzących działalność badawczą i/lub rozwojową oraz wytwarzających kwalifikowaną własność intelektualną, taką jak m.in. patenty, wzory użytkowe czy przemysłowe, topografia układu scalonego czy prawa autorskie do programu komputerowego. Preferencyjne opodatkowanie ma na celu przede wszystkim wsparcie rynku nowych technologii, a skorzystać z niego mogą przedsiębiorstwa każdej wielkości.

Z ulgi mogą skorzystać m.in. programiści, którzy osiągają dochód dzięki (1) opłatom lub należnościom wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, (2) sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, (3) kwalifikowanemu prawu własności intelektualnej uwzględnionemu w cenie sprzedaży produktu lub usługi, (4) odszkodowaniu za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym lub arbitrażu.

Rekomendowane jest, aby chcąc skorzystać z ulgi, należy wystąpić najpierw o indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego dla danej firmy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej udzieli nam odpowiedzi, czy nasza działalność kwalifikuje się do IP BOX. Warto również uprzednio odpowiedzieć sobie na pytania, czy nasza działalność jest twórcza, tj. czy opracowujemy zupełnie nowe lub wysoce innowacyjne rozwiązania oraz czy nasza działalność jest rozwojowa, tzn. przyczyniamy się do tworzenia nowych, ulepszonych produktów (lub usług czy procesów). W odróżnieniu do krajów zagranicznych, według prawa polskiego wystarczy, że spełnimy jeden z warunków: prowadzenie działalności badawczej lub rozwojowej. Należy też wiedzieć, że kryterium systematycznego prowadzenia w/w prac nie oznacza, że musimy być w stanie pochwalić się wieloma podobnymi projektami na przestrzeni określonego czasu; wystarczy jeden, prowadzony w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Ważną informacją dla przedsiębiorców jest również to, że zgodnie z przepisami, podatnik może przygotować dokumentację na potrzeby rozliczenia ulgi podatkowej IP BOX dopiero po zakończeniu roku, jednak dla komfortu i spokoju ducha warto prowadzić ewidencję na bieżąco. Niewątpliwą pomocą będzie w tym kontekście skorzystanie z usług profesjonalnej firmy księgowej, która nie tylko pomoże rozwiać wszelkie pojawiające się wątpliwości, lecz także zadba o to, by w naszej dokumentacji niczego nie zabrakło.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy