eParagon

Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT podatnik, który prowadzi ewidencję z zastosowaniem kas rejestrujących, musi wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę. I choć wydanie dokumentu sprzedaży może nastąpić w postaci papierowej lub elektronicznej, dotąd brak jest kasy online, która umożliwiłaby przesyłanie e-paragonów do konsumenta.

Już od dawna przedsiębiorcy nie muszą drukować faktur, by przekazać je klientowi; dokumenty te mogą być wystawiane i przechowywane elektronicznie. Teoretycznie podobna zasada obowiązuje w przypadku paragonu. Jeśli nabywca wyrazi na to zgodę, paragon może być wydany w formie elektronicznej. W praktyce nie jest to jednak możliwe. Na rynku nie ma kasy fiskalnej online, która byłaby w stanie przesłać konsumentowi paragon w formie elektronicznej.

Zgoda Urzędu Skarbowego na wystawianie e-paragonów jest więc wyłącznie informacją na przyszłość. W tym wypadku przepisy podatkowe wyprzedzają realia. Obecnie, jeśli sprzedawca nie wydrukuje fizycznego paragonu, łamie przepisy kodeksu karnego skarbowego. Przedsiębiorcy muszą więc poczekać na to, aż w sprzedaży pojawi się kasa rejestrująca on-line, która zostanie zatwierdzona przez Główny Urząd Miar.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją wyjątki co do konieczności wystawiania fizycznego paragonu dla nabywcy. Na przykład w przypadku sprzedaży wysyłkowej, transakcji nie trzeba dokumentować paragonem, jeżeli sprzedawca otrzyma całą należną kwotę na swój rachunek bankowy, a nabywca wskaże dokładnie, czego dotyczy płatność.

Co ciekawe, niektóre sieci dyskontów wprowadziły do swoich aplikacji moduł do e-paragonów. Obecnie umożliwia to głównie przeglądanie historii swoich zakupów i nie ma charakteru fiskalnego – podczas finalizacji transakcji, kasjer i tak musi wydrukować tradycyjny paragon. Wygląda więc na to, że poczekamy jeszcze na moment, w którym standardowe kasy fiskalne odejdą do lamusa.

W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt. Masz pytania? Napisz do nas!

Czekaj...

Link do Polityki Prywatności i Polityki Plików Cookies
Link do treści obowiązku informacyjnego

Podobne wpisy