JDG a spółka z o.o.

JDG a spółka z o.o.

Osoby fizyczne, które decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, w zdecydowanej większości przypadków nie rozważają innej formy prawnej niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Na tym etapie założenie spółki z o.o. rzadko bywa uznawane za sensowną alternatywę. Warto jednak rozważyć i tę formę prowadzenia firmy, ponieważ w zależności od specyfiki naszej działalności, może ona przynieść nam znacznie więcej korzyści.

W dłuższej perspektywie i w wielu przypadkach przedsiębiorstw, prowadzenie spółki z o.o. może okazać się nie tylko bardziej opłacalne, lecz także niejako bezpieczniejsze niż ma to miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Obszernie piszemy o tym w naszym ebooku, który za darmo można pobrać z naszej strony.

Nie każdy wie, że wbrew nazwie, spółkę z o.o. można prowadzić jednoosobowo. Wiążą się z tym pewne komplikacje, które nie występują w momencie prowadzenia spółki z o.o. wraz z drugim wspólnikiem, m.in. konieczność opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne przez jedynego wspólnika spółki z o.o. Istotne jest jednak również to, że wspólnikiem może zostać nie tylko osoba fizyczna, lecz także osoba prawna, m.in. fundacja czy inna spółka z o.o. Spółka z o.o. jest bowiem – jak to przed chwilą zostało wspomniane – osobą prawną. Niesie to za sobą konsekwencje, które dla nas, jako osób fizycznych, mogą okazać się zdecydowanie korzystne.

Jedną z najważniejszych cech spółki z o.o. jest zapewnienie bezpieczeństwa finansowego dóbr prywatnych wspólników. Jest to szczególnie ważne w przypadku biznesów, z którym wiąże się duże ryzyko gospodarcze. Odpowiedzialność przedsiębiorcy w spółce z o.o. ogranicza się do wysokości jego wkładu w kapitał spółki. Jest to istotna różnica w stosunku do jdg, w przypadku której majątek firmy jest tożsamy z majątkiem przedsiębiorcy. Spółka z o.o. jest również znacznie łatwiejsza do ewentualnej sprzedaży – można wygodnie manewrować częściami udziałów wspólników. To ważna informacja, jeśli planujemy wyraźną ekspansję naszego przedsiębiorstwa i będziemy w przyszłości np. poszukiwać inwestorów.

Wątpliwości, które pojawiają się w przypadku rozważania założenia spółki z o.o., wiążą się przede wszystkim z kwestiami formalnymi, takimi jak niepewność dot. konieczności podwójnego opodatkowania w przypadku wypłacania wspólnikowi wynagrodzenia. Wyjściowo można uznać, że pod względem podatku dochodowego spółka z o.o. jest podwójnie opodatkowana. Warto jednak wiedzieć, że korzystając z usług doświadczonej firmy księgowej, można poznać sposoby na legalne i komfortowe zmniejszenie opodatkowania i uniknięcie niepotrzebnego płacenia podatków.

O wadach i zaletach, a także o wszelkich formalnościach związanych z prowadzeniem spółki z o.o. piszemy obszernie w naszym e-booku, który za darmo można pobrać z naszej strony. Przedstawiamy tam również odpowiedzi na wiele popularnych pytań, które pojawiają się wśród osób rozważających prowadzenie przedsiębiorstwa w tej formie.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy