Emerytura w Anglii – co warto wiedzieć?

Emerytura w Anglii – co warto wiedzieć?

Pomimo że emerytura w Anglii nie jest najważniejszym powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na przeniesienie działalności do UK, warto wiedzieć, na co można liczyć, odprowadzając składki na tamtejszy odpowiednik ZUS-u. Zobacz, jak wyglądają zasady przyznawania brytyjskiej emerytury i ile można uzyskać po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Kto może uzyskać emeryturę w Wielkiej Brytanii? Po jakim czasie?

O przyznanie emerytury w UK może wystąpić każda osoba, która przez co najmniej 10 lat odprowadzała składki na rzecz National Insurance, czyli odpowiednika polskiego ZUS-u i osiągnęła wiek emerytalny, który docelowo w kolejnych latach będzie wynosił 68 lat dla kobiet i mężczyzn.

Składki te mogły być uiszczane z tytułu:

  • pracy na etacie na terenie Wielkiej Brytanii,
  • prowadzenia działalności na terenie UK,
  • samodzielnego odprowadzania składek na National Insurance,
  • uzyskiwanej pomocy społecznej, np. zasiłku dla bezrobotnych.

Warto przy tym podkreślić, że 10 lat to okres minimalny, który uprawnia do uzyskania emerytury państwowej w Anglii. Jednak aby uzyskać jej pełną wysokość, trzeba przepracować znacznie więcej. Wymogi dla mężczyzn urodzonych po kwietniu 1951 roku i kobiet, które przyszły na świat po kwietniu 1953 roku wskazują, że pełna „New State Pension”, czyli państwowa emerytura po reformie, jest przyznawana po 35 latach odprowadzania składek. Osoby urodzone wcześniej otrzymają świadczenia na starych zasadach, tj. uzyskają Basic State Pension oraz Additional State Pension.

A co, jeśli płaciło się je krócej? Wówczas wysokość State Pension będzie odpowiednio niższa.

Rodzaje emerytur w UK

Tzw. New State Pension, czyli emerytura państwowa, to tylko podstawowe wsparcie, jakie osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, może otrzymać. Nie ma się czemu dziwić – State Pension to tak naprawdę emerytura socjalna, a więc relatywnie niewielka (na brytyjskie warunki) kwota, która zapewnia minimum egzystencjalne. Jest to jedna z konsekwencji niskich składek na ubezpieczenie społeczne.

Jednak system emerytalny w Wielkiej Brytanii przewiduje dodatkowe formy odkładania na jesień życia, które pozwalają ze spokojem patrzeć w finansową przyszłość. Z czego można skorzystać poza Basic State Pension?

Company Pension

Company Pension, określana też jako Workplace Pension (WP) czy Occupational Pension, to emerytura firmowa. Jest to fundusz emerytalny obowiązkowo prowadzony przez pracodawcę – składki na niego są częściowo odciągane z pensji, a częściowo dopłacane przez firmę. Są nim obejmowani wszyscy pracownicy od 22. roku życia aż do momentu, w którym osiągną wiek emerytalny, których zarobki przekraczają 10 tys. funtów. Jeśli zarabia się mniej, przystąpienie do Workplace Pension jest opcjonalne. Warto też pamiętać, że osoby „z automatu” objęte WP mogą zrezygnować z tego funduszu.

Personal Pension

Personal Pension jest prywatną, dobrowolną emeryturą – swoistym odpowiednikiem polskiego trzeciego filaru. Pieniądze można odkładać np. w towarzystwach czy funduszach ubezpieczeniowych. Będą one inwestowane przez wybrany podmiot i wypłacone na uzgodnionych z nim zasadami.

Jaka jest minimalna i średnia emerytura w UK?

Minimalna wartość emerytury państwowej na nowych zasadach, wypłacanej po 35 latach pracy w Wielkiej Brytanii to obecnie 179,60 funtów tygodniowo. Kwota ta podlega regularnej waloryzacji w oparciu o jeden z trzech wskaźników – najkorzystniejszy dla emerytów. Jednak biorąc pod uwagę wszystkie trzy źródła emerytury, ta kwota jest wyższa. Ostatnie badania, przeprowadzone w 2018 roku mówiły o sumach rzędu 300 funtów tygodniowo. Teraz zapewne będą nieco wyższe.

Jak obliczyć emeryturę w UK?

Jeśli chcesz obliczyć wysokość przysługującej Ci w Wielkiej Brytanii emerytury państwowej, najlepiej skorzystaj z kalkulatora na stronie rządowej. Musisz pamiętać o tym, że na otrzymywaną sumę będą miały wpływ:

  • lata pracy na terenie UK – im jest ich więcej, tym bliższa wartości bazowej będzie podstawowa emerytura,
  • moment, w którym złożysz wniosek o emeryturę w UK – jej wypłata nie następuje automatycznie w momencie, gdy uzyskasz prawo do emerytury. Jednak każdy rok, przez który zwlekasz z jej pobieraniem, zwiększa wysokość otrzymywanej sumy.

Pomocą w obliczeniu, jaka jest wysokość emerytury w Wielkiej Brytanii, służą także eksperci.

W jaki sposób składa się wniosek o brytyjską emeryturę?

Nie później niż na 2 miesiące od momentu uzyskania prawa do emerytury w UK otrzymasz od rządu pismo ze wskazówkami, jak wystąpić o emeryturę. Możesz to zrobić w dowolnym momencie, na kilka sposobów, czyli:

  • złożyć wniosek online przez stronę gov.uk,
  • wysyłając wydrukowany formularz tradycyjną pocztą,
  • kontaktując się z Pension Service telefonicznie z prośbą o przysłanie wniosku.

Jeśli akurat przebywasz poza Wielką Brytanią, możesz zgłosić się do International Pension Centre, aby ustalić szczegóły wypłaty świadczenia.

Czy można otrzymywać polską i brytyjską emeryturę?

Tak, można pobierać emeryturę polską i brytyjską jednocześnie – gwarantują to zapisy prawne, które nie zmieniły się znacząco po wystąpieniu UK z Unii Europejskiej. Ale uwaga! Musisz pamiętać, że nie ma możliwości otrzymywania dwóch emerytur za ten sam okres płacenia składek emerytalnych w Polsce i Wielkiej Brytanii. Czyli jeśli np. jednocześnie prowadziłeś spółkę w UK i odprowadzałeś składki z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego do KRUS. w Polsce, musisz wybrać, skąd chcesz emeryturę za ten okres.

Uzyskaj emeryturę w UK z JB Solutions

Odprowadzasz składki na ubezpieczenie emerytalne w Wielkiej Brytanii? Zaplanuj swoją emeryturę w tym kraju wspólnie z naszymi ekspertami. Podpowiemy Ci, w jaki sposób zmaksymalizować przyszły przychód z tego tytułu.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy