Pakiet antykryzysowy w Wielkiej Brytanii

Wsparcie pracodawców w Wielkiej Brytanii – CJRS

W dniu 4 kwietnia rząd brytyjski opublikował dalsze wytyczne dla pracodawców w sprawie programu utrzymania miejsc pracy dla pracowników zatrudnionych w okresie koronaawirusa – Coronavirus Job Retention Scheme (CJRS).

Kto może się ubiegać o wsparcie?

Wszyscy pracodawcy mogą korzystać z programu, nawet firmy zarządzane przez właścicieli, jeśli są oni zatrudnieni w firmie w ramach systemu PAYE w dniu 28 lutego 2020 r. lub wcześniej.

Rząd chce, aby wsparcie było szeroko dostępne.

Przedsiębiorstwa zarządzane przez właścicieli firm mogą również ubiegać się o wsparcie z CJRS, w rzeczywistości właściciele firm będą sami przechodzić na urlop i rozumie się przez to, że nie będą w tym czasie wykonywać działań mających na celu generowanie dochodów, ale mogą nadal prowadzić firmę z perspektywy obowiązków ustawowych.

Wniosek o dotację złożyć może każdy podmiot posiadający brytyjską listę płac, w tym przedsiębiorstwa, organizacje charytatywne, agencje rekrutacyjne, itp.

Podstawowe warunki zostały określone przez rząd nastepująco:

– utworzony uruchomiony system płac PAYE w dniu 28 lutego 2020 r. lub wcześniej

– zapisanie do PAYE online – może to potrwać do 10 dni

– posiadanie konta bankowego w Zjednoczonym Królestwie

Internetowy system składania wniosków został uruchomiony 20 kwietnia.

Aby ubiegać się obecnie o dotację konieczne jest podanie takich danych jak: okres, jaki obejmuje podanie, ogólna kwota dotacji, o którą się staramy w danym okresie oraz dane pracodawcy i pracowników, których obejmuje podanie o dotację, m.in. numer identyfikacyjny pracownika, czyli tzw. National Insurance Number.

CJRS nie jest nadrzędny w stosunku do prawa pracy. Pracodawca musi uzgodnić wspólnie z pracownikiem, w formie pisemnej, ponieważ jest to zmiana do umowy o pracę, że pracodawca określa ich jako „furloughed” (nie ma dla nich pracy z powodu COVID-19) i co pracodawca planuje im zapłacić podczas okresu przymusowego urlopu.

Decyzja o urlopie i kwota tego wynagrodzenia stanowią zmiany do umowy o pracę. HMRC potwierdziło 4 kwietnia, że decyzja ta musi zostać przekazana pracownikowi na piśmie, a pracodawca musi przechowywać dokumentację dotyczącą tej informacji przez pięć lat. W celu skorzystania z systemu pracownicy powinni otrzymywać 80% swojego wynagrodzenia w oparciu o wynagrodzenie z lutego 2020, roku podatkowego 2019/20 lub tego samego miesiąca ubiegłego roku, w zależności od tego, które z tych wynagrodzeń jest wyższe.

Niektóre przedsiębiorstwa mogą zdecydować się na dalsze wypłacanie pełnego wynagrodzenia, nawet jeśli mogą odzyskać jedynie 80%, do wysokości limitu. Inni pracodawcy mogą płacić tylko 80% regularnej pensji lub nawet mniej, do czasu otrzymania dotacji CJRS.

Pracownik może zostać przeniesiony na urlop (furloughed) na minimum trzy tygodnie, a maksymalnie na trzy miesiące od 1 marca, chociaż rząd może przedłużyć ten program. Osoba może pozostać na tym urlopie, nawet jeśli program CJRS nie zostanie przedłużony, ale wtedy pracodawca nie będzie otrzymywał dotacji na wynagrodzenie pracownika.

 

Zachęcamy do kontaktu, jeśli potrzebujesz doradztwa, nie tylko stricte księgowego czy podatkowego, ale ogólnie w zakresie Twojej aktywności biznesowej – chętnie wspomożemy naszym doświadczeniem wynikającym ze współpracy z kilkuset przedsiębiorcami w Polsce, Wielkiej Brytanii i inny jurysdykcjach.

Czekaj...

Tekst opracowany przez JB Solutions: Sylwia Judycka.

Podobne wpisy

13 października, 2021

Podatek od najmu