Nowe zasady stosowania kosztów dla twórców? Po interpelacji poselskiej dotyczącej pracowników naukowych – Ministerstwo Finansów zapowiedziało wydanie interpretacji ogólnej w sprawie wynagrodzenia pracowników za prawa autorskie.
Od stycznia 2018 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące stosowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów dla twórcy. Ministerstwo wyjaśniło je na początku roku, ale już w lipcu nastąpiły zmiany. Niestety nadal te regulacje wywołują dużo wątpliwości. Mają z nimi problem pracodawcy, ale również sądy i organy podatkowe, które wydają różne wyroki oraz interpretacje.
Potrzebna jest interpretacja ogólna, która pomoże twórcom i podatnikom. Niezbędne jest wyjaśnienie istotnych kwestii, które składane są we wnioskach o interpretacje indywidualne.
Czego ma dotyczyć interpretacja Ministerstwa Finansów?
Interpretacja ogólna ma dotyczyć wszystkich rodzajów działalności twórczej, a co za tym idzie – możliwość stosowania 50% kosztów.
Do tej grupy twórców na pewno należeć będą pracownicy, którzy tworzą programy komputerowe, pracownicy zajmujący się w firmach badaniami i rozwojem, a nie tylko pracownicy naukowi. Ministerstwo Finansów ma jasno wskazać, w jaki sposób płatnik musi ustalać wynagrodzenie za prawa autorskie, aby móc stosować podwyższone koszty podatkowe.
Niepodważalne jest to, że każdy pracodawca, który zatrudnia pracowników i wynagradza ich za prawa autorskie oraz nalicza 50-procentowe koszty, musi sprawdzać, czy odpowiada to warunkom określonym przez Ministerstwo Finansów.
Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.