CRBR to utworzony 13.10.2019 r. teleinformatyczny rejestr służący do gromadzenia i przetwarzania danych na temat Beneficjantów Rzeczywistych, tj. osób fizycznych, które sprawują bezpośrednią lub pośrednią kontrolę na spółką.
Kto podlega zgłoszeniu?
Zgłoszeniu do CRBR podlegają wszystkie rodzaje spółek handlowych w rozumieniu Kodeksu Spółek Handlowych z wyjątkiem spółki partnerskiej, a więc Beneficjenci Rzeczywiści spółek:
- jawnych,
- komandytowych,
- komandytowo-akcyjnych,
- z ograniczoną odpowiedzialnością,
- prostych spółek akcyjnych,
- akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych.
Kiedy należy dokonać zgłoszenia do CRBR?
Spółki powstałe po 13 października 2019 r. mają obowiązek zgłoszenia informacji o Beneficjentach Rzeczywistych w terminie 7 dni od ich rejestracji w KRS, natomiast pozostałe spółko mają na takie zgłoszenie 6 miesięcy od powstania rejestru, tj. do 13 kwietnia 2020.
Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia w terminie wskazanym w ustawie grozi karą pieniężną do wysokości 1 mln złotych.
UWAGA z „ostatniej chwili” [11 marca 2020]: W związku z przygotowywaną specjalną ustawą przygotowywaną przez Ministerstwo Rozwoju dotyczącą osób poszkodowanych przez tzw. koronawirusa, termin graniczny zgłoszenia do CRBR ma zostać przesunięty z 13 kwietnia 2020 r. na 01 lipca 2020 r., jednak nie jest to jeszcze pewna informacja.
Kim jest Beneficjent Rzeczywisty?
Beneficjentem Rzeczywistym, zgodnie z ustawą, jest osoba lub osoby fizyczne:
- sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką poprzez posiadane uprawnienia, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych, umożliwiające wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę, lub
- w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna.
Szczegółowo przyglądając się definicji możemy znaleźć informację, że do Beneficjentów Rzeczywistych zalicza się w szczególności:
- udziałowców posiadających prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji danej osoby prawnej,
- osoby dysponujące więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki,
- osobę fizyczną sprawującą kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności większej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji, lub łącznie dysponująca więcej niż 25% liczby głosów ogólnej liczby głosów w organie klienta,
- osoby zajmujące wyższe stanowisko kierownicze.
Przykład:
Pan Jan i Marek są udziałowcami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pan Jan posiada 80% udziałów, a Pan Marek 20%. Pan Jan dodatkowo jest również Prezesem Zarządu w tej spółce. Zgłoszenie do CRBR będzie dotyczyło Pana Jana jako udziałowca sp. z o.o. oraz dodatkowo jako reprezentanta sp. z o.o., a Pana Marka nie musimy wskazywać w formularzu zgłoszeniowym.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – jak dokonać zgłoszenia?
Zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dokonuje osoba uprawniona do reprezentacji spółki, zaś samo zgłoszenie jest nieodpłatne i należy je wykonać poprzez wypełnienie formularza na stronie: https://www.podatki.gov.pl/crbr/
Zgłoszenie do CRBR musi być przygotowane poprzez formularz dostępny na Portalu Podatkowym, a następnie opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Formularz można znaleźć pod tym linkiem: https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/
Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.