Duże przedsiębiorstwa mają obowiązek przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego do Urzędu Skarbowego już od lipca 2016 r. Średnie i małe organizacje każdego miesiąca muszą przesyłać struktury Ewidencji VAT, bez wezwania od stycznia 2017 r.
Co i dla kogo zmienia się od lipca 2018?
Od lipca 2018 został wprowadzony nowy obowiązek dla małych i średnich firm, czyli dla najliczniejszej grupy przedsiębiorstw, która do tej pory zwolniona była z tego obowiązku. Mowa o JPK, czyli Jednolitym Pliku Kontrolnym, który należy przedstawić na żądanie urzędników. JPK to nic innego jak elektroniczna księga podatkowa. Musi zawierać określone przez Urząd Skarbowy informacje o czynnościach gospodarczych za wyznaczony okres. Urząd Skarbowy ma prawo zobowiązać i zażądać od przedsiębiorstwa przedstawienia ksiąg podatkowych w formie wyżej wspomnianego JPK.
Co to jest JPK?
Tak jak pisaliśmy już wcześniej w jednym z naszych artykułów (szczegółowe informacje: Co to jest JPK? ), 13 maja 2016 roku została uchwalona ustawa o zmianie ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw, które wprowadzają obowiązek comiesięcznego przekazywania danych, wynikających z ewidencji VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego.
Co tak naprawdę należy przesłać?
- księgi rachunkowe
- faktury VAT
- podatkową księgę przychodów i rozchodów
- ewidencję przychodów
- stany magazynowe
- wyciągi bankowe
Analizując wprowadzenie nowych obowiązków i żądań od Urzędu Skarbowego można wyszukać zalety owej ustawy. Może to być chociażby zdecydowanie skrócenie czasu kontroli, ale również samego komfortu jej przeprowadzania. Niestety nie można też nie zauważyć, iż wiąże się to ze zwiększeniem możliwości kontrolowania przez organy skarbowe przedsiębiorstw.
Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.