Od 1 stycznia 2020 roku każdy z płatników otrzyma swój indywidualny rachunek podatkowy, zwany inaczej mikrorachunkiem podatkowym. To właśnie na to konto będą wpłacane podatki z tytułu VAT, CIT oraz PIT. W założeniu zmiany te mają uprościć procedury, a także pozwolić na szybszą identyfikację dokonywaną przez Urząd Skarbowy.
Indywidualny numer rachunku nadawany jest automatycznie i całkowicie bezpłatnie. By go otrzymać, można zgłosić się do dowolnego Urzędu Skarbowego lub skorzystać z internetowego generatora na stronie Ministerstwa Finansów. Drugie rozwiązanie jest z pewnością wygodniejsze i o tyle szybsze, bowiem strona dostępna jest 24 godziny na dobę, a do otrzymania numeru wystarczy wyłącznie numer NIP lub PESEL. Wystarczy wejść na portal: https://www.podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego podać identyfikator podatkowy (wspomniany wyżej numer) i kliknąć „generuj”. W ten sposób każdy płatnik może błyskawicznie uzyskać szczegóły dotyczące jego indywidualnego rachunku.
Skąd te zmiany?
Ministerstwo Finansów dąży do uproszczenia procedur związanych z płatnościami podatków. Jeden mikrorachunek podatkowy pozwoli na wpłatę podatków PIT, VAT, CIT, co ma być udogodnieniem dla obywatela, ale także dla urzędu, który będzie weryfikował płatności. Rozwiązanie ma także ograniczyć liczbę pomyłek z tytułu wpisania niewłaściwego numeru konta lub omyłkowego wyboru innego urzędu. Indywidualny rachunek podatkowy będzie stale przypisany do płatnika, dlatego też nie będzie konieczności zmiany numeru w przypadku np. przeprowadzki czy przeniesienia siedziby firmy. Co najważniejsze, jedno konto pozwoli także na szybsze otrzymanie zaświadczeń, np. o niezaleganiu w płatności podatków.
Jak wygląda proces?
Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat podatków pozostają aktywne do 31 grudnia 2019 roku. Od nowego roku wszystkie wpłaty z tytułu podatku PIT, VAT oraz CIT należy dokonywać już na indywidualny numer. Pozostałe płatności podatkowe nadal trzeba będzie wpłacać do odpowiednich urzędów skarbowych. W grudniu Ministerstwo Finansów wyda stosowne obwieszczenie, w którym wykaże spis rachunków urzędowych dla pozostałych podatków.
Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.