Brexit a polski przedsiębiorca

Brexit a polski przedsiębiorca

Od wielu miesięcy trwają negocjacje pomiędzy rządem Wielkiej Brytanii a przedstawicielami Unii Europejskiej w sprawie brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Termin tego wydarzenia przesuwany jest o kolejne tygodnie. Na brexicie mogą ucierpieć również polscy przedsiębiorcy.

Jak wygląda obecnie sprawa brexitu?

Po osiągnięciu porozumienia 10 kwietnia br. wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odroczono do 31 października br. Odroczenie jest elastyczne, co oznacza, że Brytyjczycy mogą opuścić UE przed tym terminem. Większość deputowanych Izby Gmin nie zgadza się na wynegocjowane przez premier Theresę May porozumienie z przedstawicielami UE, co powoduje mnożenie się kolejnych niewiadomych w sprawie brexitu.

Jakie są scenariusze dla firm?

Najlepszym scenariuszem jest dojście do porozumienia w sprawie brexitu pomiędzy przedstawicielami państw Unii Europejskiej a rządem brytyjskim. Zawarte postanowienia wyznaczyłyby zasady celne, gospodarcze i handlowe. Każdy przedsiębiorca mógłby dostosować się do wymagań, a te weszłyby w życie w określonym terminie, poprzedzone kilkumiesięcznym okresem przejściowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy mogliby przygotować się do zmian w handlu.

Zdecydowanie gorszym wyjściem byłoby pojawienie się tzw. twardego brexitu, który oznacza opuszczenie UE przez Wielką Brytanię z dnia na dzień i bez wypracowanego porozumienia. Wówczas obowiązywałyby prawa wyznaczone przez WTO. Według symulacji przeprowadzonych przez University College London kontrole na granicy wydłużyłyby się średnio o 70 sekund, a to spowodowałoby ogromne zatory na drogach. W związku z tym przedsiębiorstwa powinny przygotować się na różne okoliczności. Tylko w pełni przygotowany sektor gospodarczy pozwoli sprawnie przejść przez brexit.

Czy polscy przedsiębiorcy mają się czego obawiać?

Brexit spowoduje ograniczenia związane z przekraczaniem granicy, a w konsekwencji ogromne utrudnienia w handlu. Wielka Brytania jest obecnie trzecim partnerem Polski, jeśli chodzi o wielkość eksportu. Według szacunków Piotra Araka, dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, polski eksport zmniejszy się o 2 mld zł, a pracę straci ponad 16 tys. pracowników. Utrudnienia podczas kontroli celnej spowodują wydłużenie czasu oczekiwania na produkty dla klienta. W wyniku brexitu wystąpi szereg utrudnień w pozostałych czynnikach gospodarczych m.in. w podatkach czy zezwoleniach na transport.

Aby przygotować się na brexit należy zaznajomić się z przepisami celnymi na stronach polskiego i brytyjskiego ministerstwa, a w razie dalszych wątpliwości pytać ekspertów.

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. Stan prawny aktualny na dzień publikacji artykułu. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

     

    Podobne wpisy

    Spółka LTD? To ma sens!
    12 listopada, 2020

    Spółka LTD? To ma sens!