Standardowo rok podatkowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Przepisy podatkowe pozwalają jednak na wybranie innego okresu 12 miesięcy jako roku podatkowego lub nawet na zmianę wcześniej już wybranego okresu. Należy jednak pamiętać o obowiązkach administracyjnych związanych z taką zmianą, a w szczególności odpowiednich zapisach w umowie spółki lub statucie oraz zawiadomieniu we właściwym terminie organów podatkowych.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa CIT”), rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.
Powyższe przepisy dają pewną elastyczność podatnikom w jaki sposób chcą określić swój rok podatkowy ale istotne jest, że podatnik musi określić rok podatkowy w odpowiednim dokumencie regulującym jego ustrój.
Czy można zmienić rok podatkowy?
Tworząc spółkę podatnicy najczęściej wybierają standardowy rok podatkowy tożsamy z rokiem kalendarzowym. Czasami jednak, ze względu na przyczyny ekonomiczne lub organizacyjne, podatnicy decydują się na zmianę roku podatkowego.
Na podstawie art. 8 ust. 3 Ustawy CIT w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Przykład:
Jeżeli podatnik zmienia rok kalendarzowy na rok podatkowy trwający od 1 maja do 30 kwietnia to ten pierwszy rok po zmianie będzie trwał szesnaście miesięcy (tj. cały rok kalendarzowy oraz styczeń, luty, marzec i kwiecień następnego roku). Kolejny rok podatkowy będzie już trwał od 1 maja do 30 kwietnia następnego roku.
Obowiązek zmiany w umowie spółki lub statucie
Aby zmiana była skuteczna, podatnik musi określić rok podatkowy w odpowiednim dokumencie regulującym jego ustrój. Zasadą jest, że zapis o zmianie roku podatkowego musi być dokonany przed rozpoczęciem nowego roku podatkowego w odpowiednim dokumencie, regulującym ustrój podatnika, czyli np. w umowie spółki lub statucie.
Obowiązek zawiadomienia o zmianie roku podatkowego
Dalsze warunki skuteczności zmiany roku podatkowego zostały sformułowane w treści art. 8 ust. 4 Ustawy CIT zgodnie z którym o wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy podatnik informuje w zeznaniu rocznym, składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy.
Zatem podatnik, który zamierza dokonać zmiany roku podatkowego powinien taką zmianę zamieścić w akcie prawnym regulującym jego zasady ustrojowe przed zakończeniem poprzedniego roku podatkowego. Ponadto, w zakresie skuteczności dokonanej zmiany roku podatkowego, dla uwidocznienia takiej zmiany w rejestrze przewidziany jest termin związany z terminem złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok po zmianach. Aby powyższa informacja wywoływała oczekiwane konsekwencje, na dzień jej złożenia okoliczność, której dotyczy, powinna być już prawnie skuteczna – czyli ujawniona poprzez wpis w rejestrze KRS.
Stanowisko takie zostało potwierdzone m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 maja 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.171.2022.1.EJ)
Powyższe podsumowanie ma charakter ogólny. Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji lub wsparcia w konkretnym przypadku, wypełnij formularz kontaktowy.