Nagroda w konkursie a przychód pracownika

Dobra atmosfera w pracy oraz tzw. employer branding są coraz bardziej istotne dla pracodawców. W tym celu organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia, które mają na celu integrację załogi. Jednym z takich działań może być organizacja konkursów dla pracowników, w których zwycięzcy mogą wygrać ciekawe nagrody. Warto jednak pamiętać o prawidłowym rozliczeniu podatkowym takich nagród.

Przychód ze stosunku pracy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych („Ustawa PIT”) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Warto też zwrócić uwagę, że zgodnie z przepisami Ustawy PIT wolna od podatku jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 2.000 złotych. Zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności (art. 21 ust. 1 pkt 68).

Ale czy jednak każda nagroda w konkursie, który spełnia powyższe kryteria jest wolna od podatku? Przepisy Ustawy PIT nie odpowiadają na pytania czym jest „konkurs” ani także czy nagroda w konkursie jest przychodem pracownika.

Czym jest konkurs?

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN: „konkurs” jest to przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac, itp., natomiast „nagroda” to dyplom, odznaczenie, pieniądze lub wartościowy przedmiot będące formą uznania lub wyróżnienia za osiągnięcia, zwycięstwo w konkursie, w zawodach, itp.

Z definicji tej wynika, że jakieś przedsięwzięcie można określić mianem konkursu, jeśli istnieje w nim element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. W powszechnym rozumieniu konkurs to postępowanie, mające na celu wyłonienie zwycięzcy bądź kilku zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria. Również ważnym jak element współzawodnictwa jest strona formalna całego przedsięwzięcia. Konieczne jest bowiem sporządzenie regulaminu konkursu, w którym określona zostanie nazwa konkursu, organizator, uczestnicy konkursu, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Konkurs dla pracowników a przychód ze stosunku pracy

W przypadku gdy w konkursie mogą wziąć udział jedynie pracownicy danego podmiotu, wówczas otrzymana nagroda, niezależnie czy będzie ona w formie pieniężnej czy też niepieniężnej, będzie stanowić dla pracownika przychód ze stosunku pracy a pracodawca jako płatnik jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek.

Organy podatkowe uznają, że skoro w konkursie będą mogli brać udział wyłącznie pracownicy, to uznać należy, że wygrana pozostaje w ścisłym związku ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z pracodawcą. Innymi słowy, gdyby nie łączący strony stosunek prawny, pracownik nie mógłby brać udziału w konkursie. Takie stanowisko można odnaleźć przykładowo w interpretacji z 5 czerwca 2024 r. (sygn. 0112-KDWL.4011.34.2024.1.TW).

W przypadku jednak gdyby konkurs był skierowany nie tylko do pracowników ale również do innych osób (np. pracowników kontrahentów) i spełniałby powyższe kryteria do zwolnienia (np. dotyczyłby kultury, sztuki lub sportu) możliwe byłoby zastosowanie zwolnienia od podatku (tak też w interpretacji z 2 czerwca 2023 r., sygn. 0114-KDWP.4011.19.2023.1.IG).

Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.

    Administratorem danych osobowych jest JB Solutions sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku przy ul. Jana z Kolna 11, 80-864 Gdańsk, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000518202, NIP: 5842735503, REGON: 222071637. Adres e-mail: info@jbsolutions.pl (w tytule wiadomości prosimy o dopisek „dane osobowe”).

    Podobne wpisy