Od wielu lat przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawierają regulacje pozwalające spółkom powiązanym, pod ściśle określonymi warunkami, utworzenie podatkowej grupy kapitałowej („PGK”).
Choć liczba podatkowych grup kapitałowych nie jest bardzo duża to ostatnia liberalizacja przepisów spowodowała zwiększone zainteresowanie tworzeniem takich grup.
Na czym polega podatkowa grupa kapitałowa?
Otóż najistotniejszą zaletą funkcjonowania grupy spółek w ramach PGK jest uproszczenie rozliczeń podatkowych pomiędzy spółkami ją tworzącymi. Dodatkowo pozwala to na zredukowanie łącznego zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym. Podatkowa grupa kapitałowa wykazuje jeden wynik podatkowy, do którego wchodzą wyniki podatkowe poszczególnych spółek.
Oznacza to, że jeżeli niektóre spółki osiągają stratę, a inne dochód podatkowy, utworzenie PGK pozwoli na praktyczną kompensatę wyników podatkowych. W efekcie zmniejsza to kwotę podatku dochodowego do zapłaty.
Jakie podmioty mogą utworzyć PGK?
Zgodnie z art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa CIT”) PGK mogą tworzyć wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne lub spółki akcyjne, mające siedzibę na terytorium Polski, jeżeli:
- przeciętny kapitał zakładowy przypadający na każdą z tych spółek, jest nie niższy niż 250.000 złotych,
- jedna ze spółek, zwana dalej „spółką dominującą”, posiada bezpośredni 75% udział w kapitale zakładowym spółek zależnych;
- w spółkach tych nie występują zaległości we wpłatach podatków stanowiących dochód budżetu państwa;
- spółki nie korzystają ze zwolnień podatkowych.
Umowa PGK
Po spełnieniu powyższych warunków, spółki chcące utworzyć podatkową grupę kapitałową, muszą zawrzeć umowę w formie pisemnej. Umowa ta musi być zawarta na okres nie krótszy niż 3 lata podatkowe.
Przepisy Ustawy CIT nie zawierają szczegółowych informacji jakie elementy powinny być w niej określone, ograniczając się jedynie do wskazania minimalnych wymogów formalnych.
Zgodnie z art. 1a ust. 3 Ustawy CIT umowa PGK powinna zawierać co najmniej:
- wykaz spółek tworzących podatkową grupę kapitałową oraz wysokość ich kapitału zakładowego;
- informację o udziałowcach (akcjonariuszach) i wysokości ich udziału w kapitale zakładowym w spółce dominującej oraz w spółkach zależnych tworzących podatkową grupę kapitałową, posiadających co najmniej 5% udziałów (akcji) tych spółek;
- określenie czasu trwania umowy;
- określenie przyjętego roku podatkowego.
Umowa podlega zgłoszeniu przez spółkę dominującą do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla jej siedziby. Należy to zrobić co najmniej 45 dni przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez PGK.
Organ ten jest właściwy w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym PGK oraz składania sprawozdań finansowych przez spółki ją tworzące. Ten sam organ wydaje również decyzję w sprawie rejestracji.
Spółka dominująca jest zobowiązana zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego wszelkie zmiany umowy oraz zmiany w kapitale zakładowym spółek tworzących PGK. Powinna to zrobić w terminie 30 dni od dnia zaistnienia tych okoliczności.
Kto płaci podatek dochodowy PGK?
Zgodnie z art. 7a Ustawy CIT w PGK dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy dochodów wszystkich spółek tworzących grupę, uzyskanych z danego źródła przychodów, nad sumą ich strat poniesionych z tego źródła przychodów.
Jeżeli za rok podatkowy suma strat poniesionych z danego źródła przychodów przez spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej przekracza sumę dochodów uzyskanych z tego źródła, różnica stanowi stratę podatkowej grupy kapitałowej poniesioną ze źródła przychodów.
Podatek dochodowy oraz zaliczki na ten podatek są obliczane, pobierane i wpłacane przez spółkę dominującą. Spółce tej nie przysługuje wynagrodzenie z tytułu terminowego wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych należnego od PGK.
Co istotne, spółki tworzące PGK odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania z tytułu podatku dochodowego należnego za okres obowiązywania umowy.
Podsumowując, podatkowa grupa kapitałowa może być ciekawą alternatywną formą rozliczania podatku dochodowego dla grupy spółek. Należy jednak pamiętać o warunkach koniecznych do jej założenia, jak również zwrócić uwagę, że określone kryteria powinny być spełnione również w trakcie funkcjonowania PGK. Jeśli rozważasz założenie podatkowej grupy kapitałowej, warto skonsultować się z doradcą podatkowym.
Powyższe podsumowanie ma charakter ogólny i dotyczy przepisów aktualnych na dzień publikacji artykułu. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia w konkretnej sprawie – skorzystaj z formularza kontaktowego.