Rozliczenie podatku dochodowego to obowiązek każdego podatnika, który uzyskuje dochody w Polsce. Wypełnienie odpowiedniego formularza może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza dla osób, które muszą rozliczyć PIT po raz pierwszy.
Dlatego w naszym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozliczenia rocznego PIT – wyjaśniamy m.in. jaką deklarację należy wypełnić, do kiedy trzeba rozliczyć PIT, gdzie należy złożyć zeznanie podatkowe oraz kiedy można spodziewać się ewentualnego zwrotu podatku.
1. Kto ma obowiązek rozliczyć PIT?
Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) muszą płacić wszyscy, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.
Są to przede wszystkim:
- osoby uzyskujące dochody z pracy, umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenie, umowa o dzieło), emerytur, rent, działalności gospodarczej, najmu prywatnego, dzierżawy, kapitałów pieniężnych (np. zyski z giełdy) oraz innych źródeł;
- osoby prowadzące działalność gospodarczą, zarówno jednoosobową, jak i w formie spółek osobowych (np. spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa). Dochody z działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym lub ryczałtem;
- osoby, które uzyskują dochody poza granicami Polski, ale są polskimi rezydentami podatkowymi;
- osoby uzyskujące dochody z najmu lub dzierżawy.
Od 1 sierpnia 2019 r. osoby poniżej 26 r.ż., uzyskujące dochody na podstawie m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło są zwolnione z PIT do określonego limitu dochodów (w 2025 roku: 85 528 zł). Jeśli ich dochody przekroczą ten limit, muszą zapłacić podatek od nadwyżki.
2. Do kiedy można rozliczyć PIT za rok 2024?
Rozliczenie PIT za 2024 rok można rozpocząć od 15 lutego 2025 roku, kiedy to w e-Urzędzie Skarbowym będą dostępne wstępnie przygotowane zeznania podatkowe.
Ostateczny termin złożenia zeznania podatkowego za 2024 rok to 30 kwietnia 2025 roku.
3. W którym urzędzie skarbowym należy złożyć zeznanie?
Zeznanie podatkowe należy złożyć w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika w dniu składania formularza PIT. Adres zameldowania nie jest brany pod uwagę.
Ta zasada dotyczy również osób prowadzących działalność gospodarczą. Aby rozliczyć PIT, muszą złożyć zeznanie do urzędu skarbowego właściwego dla ich miejsca zamieszkania, a nie adresu siedziby firmy.
W przypadku nierezydentów, zeznanie składa się do urzędu właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania w Polsce.
4. Jaki formularz PIT wybrać?
Formularze PIT, z których najczęściej korzystają podatnicy w Polsce, to:
- PIT-28: Dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
- PIT-36: Dla osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz uzyskujących dochody z najmu, dzierżawy i innych źródeł.
- PIT-36L: Dla przedsiębiorców opodatkowanych podatkiem liniowym.
- PIT-37: Dla osób uzyskujących dochody z umowy o pracę, zlecenie, dzieło, emerytur i rent.
- PIT-38: Dla osób uzyskujących dochody z kapitałów pieniężnych, np. z giełdy.
- PIT-39: Dla osób uzyskujących dochody ze sprzedaży nieruchomości.
5. Czym jest PIT-37 i kto go wypełnia?
PIT-37 to deklaracja przeznaczona dla osób, które uzyskują dochody wyłącznie za pośrednictwem płatnika, czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Dotyczy to m.in. osób zatrudnionych na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło, a także emerytów i rencistów.
Ten formularz wypełniają podatnicy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej i nie uzyskują dochodów z zagranicy.
Jest on przygotowywany automatycznie przez urząd skarbowy w usłudze “Twój e-PIT” – jeśli podatnik nie wprowadzi w nim żadnych zmian, to zostanie on automatycznie wysłany do urzędu skarbowego. Jednak takie rozwiązanie uniemożliwia podatnikowi skorzystanie z ulg podatkowych. Podatnik musi aktywnie zadeklarować chęć skorzystania z ulgi.
6. Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11?
PIT-11 to dokument informujący o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy za dany rok. Jest zazwyczaj wystawiany przez płatnika składek (np. pracodawcę), a zawarte w nim informacje są niezbędne, aby prawidłowo rozliczyć PIT.
Płatnik PIT miał obowiązek wystawić i przekazać do urzędu skarbowego informację PIT-11 za rok 2024 do końca stycznia 2025 r.
Na przekazanie informacji PIT-11 podatnikowi płatnik PIT ma czas do 28 lutego 2025 r.
7. Co zrobić, jeśli nie dostanę PIT-11 od swojego płatnika?
Jeśli chcesz wypełnić deklarację PIT-37, a nie otrzymasz PIT-11 od pracodawcy/zleceniodawcy/zamawiającego do końca lutego, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z nim i poprosić o wystawienie tego dokumentu. W przypadku dalszych problemów, możesz zgłosić brak PIT-11 do urzędu skarbowego.
Pamiętaj, że brak PIT-11 nie zwalnia Cię z obowiązku złożenia zeznania podatkowego!
8. Z jakich ulg podatkowych w PIT można skorzystać?
Katalog ulg podatkowych dla podatników PIT rozliczających się na zasadach ogólnych (według tzw. skali podatkowej) jest bardzo szeroki i zawiera takie ulgi, jak np.:
- ulga na dziecko (prorodzinna);
- ulga na Internet;
- ulga IP BOX;
- ulga B+R;
- ulga na prototyp;
- ulga na powrót;
- ulga na ekspansję;
- ulga na sponsoring.
W kolejnych publikacjach przedstawimy informacje na temat wszystkich dostępnych ulg podatkowych dla podatników PIT, dlatego zachęcamy do śledzenia naszego bloga.
9. Co się stanie, jeśli popełnię błąd w deklaracji PIT?
Jeśli źle lub nieterminowo rozliczysz PIT, możesz zostać wezwany do urzędu skarbowego w celu wyjaśnienia błędów. W przypadku poważniejszych uchybień, takich jak np. zaniżenie deklarowanej wysokości dochodów, grożą m.in. kary finansowe (w tym odsetki za zwłokę) oraz odpowiedzialność karno-skarbowa.
10. Kiedy urząd skarbowy wypłaca zwrot podatku?
Urząd skarbowy, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego, ma:
- 45 dni na zwrot podatku w przypadku złożenia deklaracji elektronicznie,
- 3 miesiące w przypadku złożenia deklaracji papierowej.
Powyższe podsumowanie ma charakter ogólny i dotyczy przepisów aktualnych na dzień publikacji artykułu. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia w konkretnej sprawie – skorzystaj z formularza kontaktowego.