Wielu pracodawców, dbając o komfort i samopoczucie swoich pracowników, wprowadza różnego rodzaju benefity pozapłacowe. Jednym z popularniejszych rozwiązań są tzw. „owocowe czwartki” lub inne inicjatywy polegające na udostępnianiu pracownikom bezpłatnych artykułów spożywczych, takich jak owoce, warzywa, jogurty czy soki. Pojawia się jednak pytanie. Czy wydatki poniesione na ten cel mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Czym są „owocowe czwartki” ?
„Owocowe czwartki” to potoczna nazwa inicjatywy polegającej na regularnym (najczęściej w czwartki, ale niekoniecznie) udostępnianiu pracownikom w miejscu pracy bezpłatnych artykułów spożywczych. Celem tego działania jest zazwyczaj:
- Poprawa samopoczucia i zdrowia pracowników: Dostęp do zdrowych przekąsek ma pozytywnie wpływać na kondycję fizyczną i psychiczną załogi.
- Zwiększenie integracji i budowanie pozytywnej atmosfery: Wspólne spożywanie przekąsek może sprzyjać nieformalnym kontaktom i lepszemu przepływowi informacji.
- Podniesienie atrakcyjności pracodawcy: Oferowanie dodatkowych benefitów może przyczynić się do zwiększenia lojalności pracowników i ułatwienia rekrutacji.
Koszty uzyskania przychodów
Możliwość zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych reguluje art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa CIT”) zgodnie, z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Aby dany wydatek został uznany za koszt uzyskania przychodu, muszą zostać spełnione łącznie poniższe warunki:
- został poniesiony przez podatnika (wydatek musi obciążać majątek podatnika);
- jest definitywny (wydatek musi mieć charakter ostateczny (nie może być np. zwrotem);
- musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a osiągnięciem przychodów, zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.
- nie może znajdować się w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 16 Ustawy CIT.
Wydatki na „owocowe czwartki” a koszty podatkowe
W kontekście „owocowych czwartków” kluczowe jest ustalenie, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami na zakup artykułów spożywczych dla pracowników a osiągnięciem przychodów lub zachowaniem/zabezpieczeniem ich źródła.
Organy podatkowe generalnie akceptują, że wydatek na zakup owoców i warzyw, ogólnodostępnych dla pracowników, może stanowić koszt uzyskania przychodów pracodawcy, jeżeli mają na celu zwiększenie ich motywacji, poprawę efektywności pracy oraz integrację zespołu.
W jednej z najnowszych interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał rację podatnikowi. Firma chciała zwiększyć swoją atrakcyjność jako pracodawca i zapewnić pracownikom stały dostęp do zdrowych przekąsek – owoców i warzyw. Dostarczała je regularnie do kuchni w biurowcu.
Organ podatkowy uznał, że firma może zaliczyć te wydatki do kosztów podatkowych. Potraktował je jako działania sprzyjające integracji pracowników (interpretacja z 4 marca 2025 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.756.2024.1.EJ).
W innej interpretacji organ podatkowy potwierdził, że pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki finansowane ze środków obrotowych na produkty spożywcze dla pracowników. Chodziło m.in. o batoniki, lody, pączki, faworki z okazji tłustego czwartku, ciasta, pieczywo, masło, wędliny, sery i inne składniki do robienia kanapek. Pracodawca udostępniał te produkty w pomieszczeniu socjalnym.
Organ wskazał, że takie działania mają ścisły związek z prowadzoną działalnością. Podkreślił, że poprawiają atmosferę pracy, integrują zespół i wzmacniają relacje z pracodawcą. Dzięki temu pracownicy stają się bardziej efektywni, co przekłada się na wyższe przychody firmy i zabezpieczenie ich źródła. Takie wydatki wyrażają realną troskę pracodawcy o zespół (interpretacja z 18 kwietnia 2024 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.57.2024.4.DK).
Powyższe podsumowanie ma charakter ogólny i dotyczy przepisów aktualnych na dzień publikacji artykułu. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia w konkretnej sprawie – skorzystaj z formularza kontaktowego.