Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy spotykają się z różnymi obowiązkami sprawozdawczymi. Jednym z nich jest składanie informacji ORD-U. Czym jest ta informacja, kogo dotyczy i co powinna zawierać?
Co to jest informacja ORD-U?
Informacja ORD-U to sprawozdanie o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu przepisów prawa dewizowego. Obowiązek jej składania reguluje art. 82 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.
Głównym celem ORD-U jest zebranie przez organy podatkowe danych o transakcjach realizowanych między polskimi podmiotami a podmiotami zagranicznymi. Pozwala to na weryfikację prawidłowości rozliczeń podatkowych i przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania.
Kto musi złożyć informację ORD-U?
Składanie informacji ORD-U, to obowiązek który dotyczy szerokiego grona podmiotów. Informację tę muszą składać osoby prawne, takie jak spółki z o.o. i akcyjne. Obowiązek ten dotyczy też jednostek bez osobowości prawnej (np. spółek jawnych i komandytowych) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
Informację ORD-U podmioty te muszą złożyć jeśli zawiera się umowy z nierezydentami. Nierezydentami są (I) osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą, (II) osoby prawne mające siedzibę za granicą, a także (III) inne podmioty mające siedzibę za granicą, posiadające zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu. Do tej grupy należą także (IV) znajdujące się za granicą oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez rezydentów, oraz (V) obce przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne i inne obce przedstawicielstwa oraz misje specjalne i organizacje międzynarodowe, korzystające z immunitetów i przywilejów dyplomatycznych lub konsularnych.
Co istotne zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych informacje o umowach z nierezydentami sporządza się i przekazuje, jeżeli:
- Jedna ze stron tej umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub
- inny podmiot, niebędący stroną umowy, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające, w każdym z nich, do co najmniej 5% wszystkich praw głosu, lub
- nierezydent, będący stroną umowy, posiada w Polsce przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo – i jeżeli podmiot obowiązany do sporządzenia i przekazania informacji wiedział lub mógł wiedzieć, przy zachowaniu należytej staranności, o fakcie posiadania takich udziałów lub o fakcie posiadania przez nierezydenta przedsiębiorstwa, oddziału lub przedstawicielstwa w Polsce.
Wartość umów a obowiązek składania ORD-U
Obowiązek złożenia ORD-U powstaje, gdy łączna kwota lub wartość należności albo zobowiązań wynikająca z umów zawartych z tym samym nierezydentem przekroczy w roku podatkowym równowartość 300.000 euro.
W sytuacji wymienionej w pkt 3 powyżej, w informacjach uwzględnia się umowy, w których jednorazowa wartość należności albo zobowiązań przekroczyła równowartość 5.000 euro.
Do przeliczenia wartości na euro należy stosować średni kurs euro ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który składamy informację.
Brak obowiązku składania ORD-U
Podmioty składające informację o cenach transferowych (informacja TPR) są zwolnione z obowiązku składania ORD-U. Wyjątkiem są podatnicy realizujący transakcje z podmiotami z tzw. rajów podatkowych – w ich przypadku obowiązek złożenia ORD-U pozostaje aktualny, niezależnie od składania TPR.
Obowiązek sporządzania informacji ORD-U nie dotyczy również umów:
- zawartych w trybie przepisów o zamówieniach publicznych;
- kredytu albo pożyczki zawartych przez banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i agencje rządowe;
- objętych, zgodnie z odrębnymi przepisami, tajemnicą bankową;
- zawierających informacje niejawne w rozumieniu przepisów o ochronie informacji niejawnych;
- związanych z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnot samorządowych, w szczególności z usługami komunalnymi.
Jaki jest termin i do jakiego organu składa się ORD-U?
Informację ORD-U składamy za rok podatkowy do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na adres siedziby albo miejsce zamieszkania podmiotu sporządzającego informację.
Należy ją złożyć w terminie jedenastu miesięcy, licząc od zakończenia tego roku podatkowego.
Co powinna zawierać informacja ORD-U?
Informację ORD-U składa się na formularzu, w których należy wskazać m.in.
- dane identyfikacyjne podmiotu składającego informację: nazwa, adres, NIP.
- dane identyfikacyjne nierezydenta: nazwa, adres, identyfikator podatkowy (jeśli posiada), kraj rezydencji, oraz
- wartość umów.
Sporządzanie lub składanie informacji ORD-U? Jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszymi doradcami biznesowymi. Pomogą Ci krok po kroku przejść przez cały proces.
Powyższe podsumowanie ma charakter ogólny i dotyczy przepisów aktualnych na dzień publikacji artykułu. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia w konkretnej sprawie – skorzystaj z formularza kontaktowego.