Zarządzanie spółką, niezależnie od jej wielkości czy branży, to nie tylko odpowiedzialność za bieżące funkcjonowanie, ale także za strategiczny rozwój i adaptację do zmieniających się warunków rynkowych. W tym kontekście ważnym elementem jest inwestowanie w ciągły rozwój członków zarządu.
Regularne szkolenia, kursy i konferencje są nie tylko sposobem na podnoszenie kompetencji, ale i na aktualizowanie wiedzy w zakresie przepisów prawa, zarządzania czy trendów rynkowych. Trzeba jednak pamiętać o podatkowych aspektach takich szkoleń.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych („Ustawa PIT”), wynagrodzenie członków zarządu w spółkach kapitałowych (spółka z o.o., prosta spółka akcyjna oraz spółka akcyjna) uznaje się za przychód z działalności wykonywanej osobiście. To oznacza, że przychody uzyskiwane z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu są traktowane jako dochody z tzw. działalności wykonywanej osobiście, a więc podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, z zastosowaniem skali podatkowej.
Powyższy przepis Ustawy PIT jest bardzo ogólny i nie precyzuje szczegółowo jakie nieodpłatne świadczenia na rzecz członka zarządu będą stanowić przychód podlegający opodatkowania. W świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), przywoływanego wielokrotnie w interpretacjach podatkowych i orzeczeniach sądowych, za przychód pracownika z tytułu „innych nieodpłatnych świadczeń” mogą być uznane tylko takie świadczenia, które:
- po pierwsze, zostały spełnione za zgodą danej osoby (skorzystała z nich w pełni dobrowolnie),
- po drugie, zostały spełnione w jej interesie (a nie w interesie spółki) i przyniosły jej korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałaby ponieść,
- po trzecie, korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnej osobie (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Wyrok ten co prawda dotyczył pracowników, ale zastosowanie może mieć również do członków zarządu otrzymujących nieodpłatne świadczenia i uzyskujących przychody z działalności wykonywanej osobiście.
Dlatego też, na podstawie powyższych kryteriów, w przypadku finansowania szkoleń związanych bezpośrednio z działalnością spółki oraz sprawowaną funkcją, po stronie członka zarządu nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Konsekwencją uznania, iż takie świadczenia nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów Ustawy PIT będzie brak po stronie spółki jako płatniku, obowiązku obliczenia i pobrania od tych świadczeń zaliczki na podatek dochodowy i wpłacenia jej we właściwym terminie urzędowi skarbowemu. Stanowisko takie zajął przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 sierpnia 2022 r. (sygn. 0114-KDIP2-2.4011.491.2022.1.SP).
Szkolenia niezwiązane z działalnością spółki
Odmiennie sytuacja wygląda w przypadku finansowania szkoleń, studiów podyplomowych lub kursów niezwiązanych ściśle z branżą w jakiej działa spółka.
W takiej sytuacji świadczenie te powinny zostać zakwalifikowane jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Organy podatkowe uznają, że udział członków zarządu w takich przedsięwzięciach nastawiony jest na poszerzenie ich indywidualnej wiedzy i umiejętności, z której będą mogli korzystać również w przyszłości, po zakończeniu współpracy z daną spółką.
Członkowie zarządu otrzymują w ten sposób konkretne przysporzenie majątkowe, bowiem gdyby nie pokrycie wydatku na kurs/szkolenie/studia podyplomowe przez spółkę, osoby te musiałyby ponieść taki koszt z własnych środków. Takie stanowisko zajął przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 13 czerwca 2022 r. (sygn. 0112-KDIL2-1.4011.273.2022.1.AMN).
Konsekwencją zakwalifikowania przychodów z tytułu świadczenia usług zarządzania jako przychodów z działalności wykonywanej osobiście jest ich opodatkowanie za pośrednictwem płatnika – na zasadach określonych w art. 41 i art. 42 Ustawy PIT.
Powyższe podsumowanie ma charakter ogólny i dotyczy przepisów aktualnych na dzień publikacji artykułu. Jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia w konkretnej sprawie – skorzystaj z formularza kontaktowego.