- 3 września, 2024
- Informacje , Kadry i płace
Świadczenia z ZFŚS a podatek pracownika
Pracodawcy, którzy zdecydują się utworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych mają dzięki temu możliwość przyznawania dodatkowych świadczeń na rzecz pracowników. Pracodawca może przyznać osobom uprawnionym różnego rodzaju świadczenia, zarówno pieniężne jak i rzeczowe. Powstaje jednak pytanie jak takie świadczenia będą opodatkowane po stronie pracownika.
Do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych („ZFŚS”) są uprawnieni pracownicy danego zakładu pracy oraz ich rodziny, emeryci i renciści będący byłymi pracowniami
wraz ze swoimi rodzinami oraz inne osoby uprawnione przez pracodawcę do korzystania
z funduszu.
Jakie świadczenia mogą być finansowane z ZFŚS?
Środki zgromadzone na funduszu przeznaczone są na finansowanie działalności socjalnej. Oznacza to, że z funduszu pracodawca może sfinansować różne formy wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, w przedszkolach czy także udzielić pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Pracodawca zatem może przyznać pracownikom paczki świąteczne, bony towarowe, kupony upominkowe czy też bilety do teatru. Co istotne przyznanie danego świadczenia powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
ZFŚS a podatek dochodowy
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych („Ustawa PIT”) wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67)
Jak wynika z powyższego, do kwoty 1000 złotych w roku podatkowym zwolnione od podatku dochodowego są otrzymywane przez pracownika w związku z finansowaniem działalności ZFŚS rzeczowe lub pieniężne świadczenia sfinansowane w całości ze środków ZFŚS.
Nadwyżka ponad tę kwotę stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy i pracodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych zobowiązany jest do potrącenia oraz zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Warto pamiętać, że w związku z przepisami przejściowymi wprowadzonymi w związku z pandemią COVID-19, do 31 grudnia 2023 r. limit zwolnienia podatkowego wynosił 2000 złotych w roku podatkowym.
Jakie świadczenia z ZFŚS podlegają całkowitemu zwolnieniu od podatku dochodowego?
Co istotne, niektóre świadczenia z ZFŚS mogą być całkowicie zwolnione z podatku. I tak, zwolnione od opodatkowania w całości, niezależnie od ich wysokości są m.in. zapomogi otrzymywane
z ZFŚŚ w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci (art. 21 ust. 1 pkt 26) jak również świadczenia otrzymane z ZFŚS związane z pobytem dzieci osób uprawnionych do tych świadczeń w żłobkach, klubach dziecięcych lub przedszkolach (art. 21 ust. 1 pkt 67a).
Niniejsze podsumowanie ma charakter ogólny. W przypadku zainteresowania poszczególnymi zagadnieniami prosimy o kontakt.